Gorące tematy

Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski chorążymi olimpijskiej reprezentacji Polski. Jaki przesąd łączy się z tą funkcją?

Gorące tematy

PhotodiscDavid Madison/Getty Images

Fanów sportu czekają duże emocje! Już w piątek, 23 lipca, rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. O medale powalczą także polscy sportowcy. Kto będzie nas reprezentował podczas ceremonii otwarcia? I czym jest klątwa chorążego?

Kto będzie polskim chorążym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio?

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich to nie tylko wielkie show, ale przede wszystkim prezentacja zawodników, z krajów, które biorą udział w zawodach. Na czele każdego pochodu stoją tzw. chorąży.

To zawodnik (lub zawodniczka), który niesie flagę swojego kraju. Dla każdego sportowca to ogromne wyróżnienie. Zgodnie z decyzją Narodowego Komitetu Olimpijskiego podczas tegorocznej ceremonii otwarcia Igrzysk chorążymi będą dwie osoby – kobieta i mężczyzna. Polski Komitet Olimpijski zdecydował, że Polskę będą reprezentować Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski.

Co to jest klątwa chorążego?

Bycie chorążym to wielki zaszczyt, jednak mówi się, że nad zawodnikami, którzy pełnią tę funkcję, wisi klątwa. Takie głosy zaczęły się pojawiać po Igrzyskach w Barcelonie z 1992 roku, gdy żaden z chorążych nie zdołał wywalczyć medalu.

Klątwa chorążego dopadła też polskich sportowców. Najbardziej znanym przykładem sportowca, któremu na Igrzyskach powinęła się noga jest Agnieszka Radwańska. Na trzy tygodnie przed Olimpiadą "Isia" grała w finale Wimbledonu. Niestety na Igrzyskach nie zdołała dotrzeć tak daleko. Jedna z najlepszych polskich tenisistek odpadła już w pierwszej rundzie.

Klątwa chorążego dopadła też Waldemara Baszanowskiego, ciężarowca, Tadeusza Ruta, który walczył o medal w rzucie młotem oraz Mariana Cieniewskiego, zapaśnika.

Kim są polscy chorążowie?

W Tokio polską kadrę reprezentować ma Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski. Ta pierwsza jest kolarką górską, a także dwukrotną wicemistrzynią olimpijską. Zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB. Wielokrotnie zdobywała tytuł wicemistrzyni i mistrzyni Europy. Jest również mistrzynią Polski w cross-country.

Obok kolarki pojawi się Paweł Korzeniowski, pływak. Zawodnik jest mistrzem i dwukrotnym wicemistrzem świata, a także wielokrotnym mistrzem Europy. Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą jego piątymi zawodami tego typu. Wcześniej startował na IO w Atenach w 2004 r., Pekinie w 2008 r., Londynie w 2012 r. i Rio de Janeiro w 2016 r.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Gdzie oglądać?

Uroczystość otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio odbędzie się w piątek, 23 lipca, o 13.00 polskiego czasu. Kulminacyjnym punktem ceremonii będzie zapalenie znicza olimpijskiego. Samą ceremonię oraz zmagania Polaków w zawodach będzie można śledzić na kanałach Eurosportu, a także na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Emocje przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Photodisc

Pozostałe wiadomości