Gorące tematy

To tu powstało "Boże Ciało". Poznajcie Jaśliska na Podkarpaciu

Gorące tematy

Aktualizacja:

Jaśliska to malownicza wieś położona w województwie podkarpackim, która posłużyła za plan filmowy głośnej produkcji Jana Komasy „Boże Ciało”. W zdjęciach wzięło udział wielu okolicznych mieszkańców. Dowiedz się, jak ekipa filmowa zmieniła ich życie.

O liczącej nieco ponad 500 mieszkańców wsi Jaśliska na Podkarpaciu zrobiło się głośno, ponieważ to właśnie tam kręcono "Boże Ciało"- nominowany do Oscara film w reżyserii Jana Komasy. Za wybór lokalizacji odpowiedzialny był Marek Zawierucha. Scenograf pracował wcześniej przy wielokrotnie nagradzanym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Twarz”, który również realizowano w Jaśliskach.

Podkarpackie Hollywood

Mieszkańcy Jaślisk zdążyli już przyzwyczaić się nie tylko do obecności filmowców, ale i występów przed kamerą. Wielu z nich angażowano bowiem jako statystów lub do ról postaci drugoplanowych.

Mieszkańcy są obyci z kamerą. Wielu z nich statystowało, występowało, aczkolwiek zawsze jest jakiś dreszczyk emocji - powiedział Sebastian Szałaj z Jaślisk, który zagrał szefa Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tu niemal każdy ma coś wspólnego z filmem. Dom Wiesława Skubińskiego posłużył za jedno z najważniejszych dla fabuły miejsc – plebanię.

Szukali rekwizytów i mnóstwo rzeczy wzięli ode mnie. Upatrzyli sobie, że akurat to miejsce będzie dobre na plebanie. Tym bardziej, że stąd świetnie widać kościół i to będzie fajne tło do tego filmu– powiedział Wiesław Skubiński, mieszkaniec Jaślisk.

Polski kandydat do Oscara

„Boże Ciało” opowiada historię młodego mężczyzny, który po wyjściu z poprawczaka udaje się na prowincję, gdzie podaje się za nowego księdza. W filmie wyreżyserowanym przez Jana Komasę wystąpili m.in. Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Leszek Lichota i Łukasz Simlat. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała „Boże Ciało” do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Jan Komasa w szpitalu. Reżyser zasłabł przed pokazem "Bożego Ciała" w USA

Paszporty "Polityki" wręczone. Bartosz Bielenia z nagrodą w kategorii film

„Boże Ciało”. Bartosz Bielenia o oscarowej szansie: „Ojej, ale strasznie fajnie”

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości