Gorące tematy

Szymon Chwalisz i jego muzyczne dzieła sztuki dla WOŚP. "To nieodłączny element Pol'and'Rock Festiwalu"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Karolina Kalatzi
Szymon Chwalisz - gitara dla WOŚP
Szymon Chwalisz - gitara dla WOŚPDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Szymon Chwalisz od lat tworzy "Woodstockowe Gitary", które następnie biją rekordy popularności na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie inaczej było w tym roku - instrument zaprojektowany przez malarza cieszył się olbrzymim zainteresowaniem podczas 30. Finału WOŚP. W rozmowie z Karoliną Kalatzi wyjaśnił szczegóły powstania tegorocznej gitary.

Gitara Carlosa Santany

Szymon Chwalisz umie korzystać z farb i nie waha się ich użyć w słusznej sprawie. Już po raz 10. ozdobiona przez artystę gitara znalazła się na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na tegorocznym instrumencie znalazły się wizerunki gości festiwalu Pol'and'Rock: Kasi Kowalskiej, Jakoba Mansztajna, Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Andrzeja Nowaka. Każda z portretowanych osób złożyła autograf na licytowanej gitarze.

- Powiem nieskromnie, że ludzie sami dopytują, czy mogą być na gitarach - przyznał artysta. - Dla mnie to totalna nobilitacja, bo nie spodziewałem się dziesięć lat temu, jak to zaczynałem, że to pójdzie w tym kierunku. Oczywiście konsultujemy to przed festiwalem. Ja podpowiadam z jakich zdjęć jest mi dobrze robić portrety - wyjaśnił.

Gitara - oprócz wartości kolekcjonerskiej - jest w pełni profesjonalnym instrumentem - na takiej samej gra legendarny Carlos Santana. Korpus jest wykonany w całości z mahoniu, tak samo jak gryf, a podstrunnica wykonana jest z palisandru.

Szymon Chwalisz dla WOŚP

Dziś bez gitar Szymona Chwalisza trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak sam przyznaje, kiedy zaczynał wyjątkową przygodę z fundacją Jurka Owsiaka, nie spodziewał się, że stanie się częścią tej niezwykłej rodziny.

- Pojechałem i jak każdy z ulicy czekałem w kolejce - przyznał. - Te emocje i gorączka, które były w studiu, to było coś niesamowitego. Później, kiedy gitary zaczęły osiągać tak wysokie kwoty, zaskoczyło to Jurka i mnie. Teraz to nieodłączny element Pol'and'Rock Festiwalu.

Motywem przewodnim Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dobrze znane hasło, że będzie ona grała do końca świata i o jeden dzień dłużej. Dzięki Szymonowi ma na czym.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości