Gorące tematy

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna jeszcze w tym roku? Dwa preparaty przechodzą testy kliniczne

Gorące tematy

Moment RFTaechit Taechamanodom/Getty Images

Status przyśpieszonej rejestracji, nazwanej "szybką ścieżką", otrzymały w Stanach Zjednoczonych dwie szczepionki przeciwko COVID-19. Badania kliniczne muszą jednak potwierdzić, że preparaty są skuteczne i bezpieczne. Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zapewnia preferencyjną rejestrację dwóch szczepionek, które mają chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Według Reutersa, to jedne z czterech najbardziej obiecujących obecnie tego typu preparatów, nad którymi prowadzone są zaawansowane badania . Obie szczepionki opracowały niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech oraz koncern amerykański Pfizer.

Testy szczepionki na koronawirusa

BioNTech przedstawił na początku lipca wyniki badań klinicznych (na ochotnikach) pierwszej fazy wykazujących, że jedna z jego dwóch szczepionek oznaczona symbolem BNT162B1 może chronić przed koronawirusem i jest dobrze tolerowana. To bardzo ważne, bo szczepionki muszą być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. Druga testowana szczepionka to BNT162b2.

Jeśli potwierdzi to kolejna fazy badań klinicznych, producenci tych preparatów mogą liczyć na przyśpieszony proces zatwierdzenia do użycia, czyli na tzw. szybką ścieżkę. Jest ona stosowana w przypadku poszukiwanych leków na różne schorzenia, najczęściej na choroby nowotworowe.

Pfizer przewiduje, że gdy badania kliniczne zakończą się powodzeniem, to szczepionka opracowana wspólnie z niemieckim partnerem zostanie wyprodukowana w liczbie 100 mln dawek jeszcze do końca 2020 r. W 2021 r. przewiduje się wyprodukowanie w sumie 1,2 mln dawek preparatu.

Badania kliniczne nad szczepionką na COVID-19

Do końca lipca tego roku badaniami klinicznymi ma być objętych około 30 tys. osób. Byłyby to jedne z największych tego rodzaju testów klinicznych na świecie dotyczących szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Zobacz też:

Prawie 10 mln dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły. "Po raz pierwszy w historii ludzkości"

Pół roku z koronawirusem. Na jakie pytania wciąż nie znamy odpowiedzi?

Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków. Jak spędzimy tegoroczne wakacje?

Zobacz wideo: Jak pandemia zmieniła nasze nawyki

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości