Gorące tematy

Nowy projekt Twardocha i Orbitowskiego. Improwizowana powieść online na czas kwarantanny

Gorące tematy

Aktualizacja:
Mayur Kakade/Getty Images

Czas domowej izolacji przynosi nam nie lada wyzwanie, aby znaleźć coś interesującego dla siebie i bliskich. Naprzeciw temu wychodzą pisarze Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski, którzy piszą improwizowaną, humorystyczną opowieść, której rozdziały publikują na zmianę w sieci.

Rozrywka, do której dostęp mieliśmy na co dzień jeszcze nie tak dawno, przenosi się do Internetu. Odwołane koncerty transmitowane są online, spotkania z artystami czy spacery po muzeach realizowane są w sposób wirtualny. Swoje „5 groszy” postanowili dorzucić też pisarze.

„Na zarazę Zarazek” – nowy projekt Twardocha i Orbitowskiego

Każdy z nas przyzwyczaja się do obecnej sytuacji i szuka możliwości na spełnianie swoich dotychczasowych obowiązków w tym szczególnym czasie.

Jako pisarze jesteśmy w ciężkich czasach zasadniczo bezużyteczni, postanowiliśmy więc z Łukaszem Orbitowskim chwycić się tego, co ledwie, ale jednak uzasadnia naszą egzystencję: przyjaźni i pracy

- napisał Twardoch.

Efektem tej współpracy jest improwizowana opowieść, której rozdziały będą pojawiać się w sieci na bieżąco. Autorzy zamierzają pisać kolejne części opowiadania na zmianę, wcześniej nie ustalając ze sobą losów głównego bohatera.

Nie uzgadniamy ze sobą treści tych odcinków, zaskakują nas tak samo, jak będą zaskakiwać Państwa, więc nie wiemy, gdzie nas ta historia poprowadzi

- kontynuuje Szczepan Twardoch.

"Na zarazę Zarazek" to kryminalne opowiadanie, które opisuje zwariowane, fascynujące i dziwne przygody tytułowego bohatera, którym jest detektyw Zdzisław Zarazek . Dotąd powstały już 3 rozdziały projektu – pierwszy i trzeci napisał Szczepan Twardoch, drugi zaś Łukasz Orbitowski. I tak panowie będą się wymieniać codziennie w pisaniu kolejnych części, które zainteresowani będą mogli śledzić każdego dnia na stronie nazarazezarazek.pl .

Artyści swoje publikacje oferują zupełnie za darmo. Zachęcają jednak, aby czytelnicy w ramach rekompensaty za możliwość lektury dokonywali wpłat na cele związane z walką z koronawirusem. Na stronie zamieścili również te inicjatywy, które sami rekomendują.

Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski – kim są autorzy?

Szczepan Twardoch – to jeden z najczęściej nagradzanych i najbardziej poczytnych autorów w Polsce. Jego najgłośniejsze dzieła to: "Morfina", "Drach" czy "Król". Był również felietonistą Polityki i Wysokich Obcasów Extra.

Twardoch współpracował również z Jackiem Borcuchem przy filmie "Słodki koniec dnia", gdzie współtworzył scenariusz. Produkcja spotkała się z fantastycznym odbiorem i zyskała 10 nominacji na festiwalach filmowych, z czego 3 zwieńczyła statuetką.

Łukasz Orbitowski – na początku swojej kariery pisarza specjalizował się szczególnie w literaturze grozy i fantastyce. Jest również felietonistą i recenzentem. Jego publikacje znalazły się m.in. w takich pismach jak: Nowa Fantastyka czy Science Fiction. Współpracował również z G azetą Wyborczą, Przekrojem . W 2016 nagrodzony Paszportem Polityki za powieść " Inna Dusza" . Ten sam tytuł zdobył jeszcze nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nike.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości