Gorące tematy

Święto Matki Boskiej Zielnej. Czy 15 sierpnia zrobimy zakupy?

Gorące tematy

The Image Bank RFDaly and Newton/Getty Images

W sobotę 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) będące również Świętem Wojska Polskiego. Tego dnia pracownicy wielu firm mogą liczyć na dzień wolny. Co ze sklepami?

Święto Matki Boskiej Zielnej – sklepy będą zamknięte?

Sobota 15 sierpnia - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) będące również Świętem Wojska Polskiego, jest dniem wolnym od pracy, w którym obowiązuje również zakaz handlu. Oznacza to, że w tym dniu nie zrobimy zakupów, a sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Ponadto w sklepach nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu obowiązuje również w dni świąteczne, które nie przypadają w niedziele, jak święto Trzech Króli, Boże Ciało czy zbliżające się święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w ostatnią niedzielę sierpnia i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Surowe kary dla osób łamiących przepisy

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie przepisów w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Od 30 maja, w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Nadal obowiązuje jednak wymóg noszenia maseczek oraz udostępniania klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Czy właściciel prywatnego supermarketu ma obowiązek wydzielić tzw. bezpieczne strefy na stoiskach i przy kasie i kontrolować kolejki? Na to pytanie odpowiedział radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Zobacz też:

Sklepy nie będą obsługiwać klientów bez maseczek? Nowe prawo jeszcze w sierpniu

Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach. Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości