Gorące tematy

Światowy Dzień Zespołu Downa. Przemysław Kossakowski: "Ci ludzie przywracają nam wiarę w podstawowe wartości"

Gorące tematy

Aktualizacja:

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Światowy Dzień Zespołu Downa, a symbolem święta są kolorowe skarpetki. Ludzie z Zespołem Downa są wyjątkowi – przekonywał w naszym studiu Przemysław Kossakowski, prowadzący program „Down The Road”.

Zespół Downa

Zespół Downa to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowej liczbie chromosomów. Medyczna nazwa to Trisomia chromosomu 21. Zamiast dwóch kopii chromosomu autosomalnego 21 (jeden od mamy, drugi od taty), w organizmie dziecka występują trzy kopie.

"Down The Road. Zespół w trasie"

Program jest opowieścią o szóstce młodych osób z zespołem Downa, które wraz z Przemysławem Kossakowskim ruszają w podróż po sześciu krajach. Dziennikarz i podróżnik towarzyszył niezwykłym ludziom, którzy mają coś, czego nie ma większość z nas - jeden chromosom więcej. Chciał dać im szansę, aby opowiedzieli o sobie oraz o tym, jak rozumieją świat.

Niestety ludzie często obawiają się kontaktu z osobami z zespołem Downa. Boją się, że kontakt z nimi okaże się niekomfortowy.

Inaczej wyglądają, widzimy kogoś, kto różni się urodą od większości. Jeżeli nie znamy natury tego zjawiska, to na wszelki wypadek wolimy się trzymać na dystans z tego powodu, że nie wiemy, czego się możemy spodziewać

- mówi Przemysław Kossakowski. Jak dodaje, ludzie z zespołem Downa są wyjątkowi. Nie udają emocji, mówią to, co myślą, mają w sobie dziecięcą ciekawość i naiwność.

Ja nie spotkałem jeszcze tak jasnych i pozytywnych ludzi. To są ludzie, których w żaden sposób nie powinno się bać. Są nieprawdopodobnie otwarci, nieprawdopodobnie mówią o emocjach, są szczerzy, naturalni

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Dziennikarz nie ukrywa, że bohaterowie jego programu „Down The Road” go zmienili. Przypomnieli mu o tym, co naprawdę jest w życiu ważne.

Oni przywracają nam wiarę w podstawowe wartości. W naszym świecie mężczyzna nie wzrusza się publicznie, nie okazuje swojej wrażliwości, nawet jeśli ją ma, to stara się ją schować, bo chłopaki nie płaczą. Oni pokazują, że to nie jest jedyna droga, a być może jest to droga błędna.(...) Jednocześnie robią rzeczy, które nam facetom nie przechodzą przez gardło i nie pozwalamy sobie na to, bo utknęliśmy w schemacie dziwnej męskości

Przemysław Kossakowski ma nadzieję, że jego program będzie małym kamykiem, który wraz z innymi wywoła prawdziwą lawinę. Marzy, by dzięki niemu społeczeństwo przestało bać się osób z zespołem Downa.

„Down The Road. Zespół w trasie” możesz oglądać na player.pl.

Światowy Dzień Zespołu Downa

To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

Poznaj historię Kornelii, która wniosła do rodziny miłość i zrozumienie". Zobacz materiał:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości