Gorące tematy

Połączyła ich choroba i... śmiech. Miłość mimo walki ze stwardnieniem rozsianym

Gorące tematy

Jacek Noch, chory na stwardnienie rozsiane, nie ma zamiaru poddać się chorobie. Walczy z nią… śmiechem. Również na scenie jako stand-uper. W Dzień Dobry TVN dzieli się niezwykłą, osobistą historią swojej swojej znajomości z Martyną Rodzik, niezwykłą dziewczyną, z którą połączyła go miłość, choroba, ale też wielkie poczucie humoru!

Jacek Noch choruje na stwardnienie rozsiane i wokół choroby obracają się jego programy komediowe. Jeśli ktoś uważa, że perypetie związane z życiem z ciężką chorobą nie nadają się na temat do żartów to koniecznie powinien odwiedzić najbliższy występ Jacka. Jednak w dzień Dobry TVN stand-uper odsłonił swoje bardziej romantyczne oblicze! Martyna Rodzik i Jacek Noch to para, która mimo choroby potrafi żyć pełna piersią i jest dla siebie nawzajem najlepszym lekarstwem. Nam opowiedzieli o swojej miłości i nadziei na przyszłość.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane sprawia, że organizm chorych buntuje się przeciw samemu sobie. To najczęściej spotykana choroba zapalno-demielinizacyjna w neurologii. Stwardnienie rozsiane (SM) – to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na tę przypadłość choruje około 40 tysięcy osób. Częściej na stwardnienie rozsiane chorują kobiety niż mężczyźni.

Do objawów choroby należą:

  • niedowład kończyn,
  • problemy z widzeniem (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie)
  • zaburzenia czucia,
  • problem z zachowaniem równowagi i koordynacji ruchów.
  • Problemy z mową

Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego

Wczesna diagnostyka oraz włączenie do leczenia dla pacjentów ze Stwardnieniem Rozsianym to jedyna szansa na sprawność i normalne życie. Dziś diagnoza nie jest już wyrokiem niepełnosprawności. O medycznych i psychologicznych aspektach walki z tą chorobą i nadziei na przełom w leczeniu mówili w studiu Dzień Dobry TVN doktor Wojciech Wicha , neurolog i Malina Wieczorek ,bizneswoman, która od 20 lat choruje na SM.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości