Gorące tematy

Strzyżaki. "Latające kleszcze" atakują?

Gorące tematy

Wiosną i ciepłą jesienią, głównie w lasach, licznie pojawiają się strzyżaki. To latające owady, które wielu zupełnie niesłusznie nazywa latającymi kleszczami. Co prawda ich ukąszenia mogą być bolesne i uciążliwe, ale nie jest prawdą, że podobnie jak zwykłe kleszcze, przenoszą boreliozę.

Gdzie najczęściej występują strzyżaki i czym grozi nam kontakt z tymi insektami? Czym różnią się od kleszczy i dlaczego najczęściej atakują osoby o ciemnych włosach i mające ubranie w ciemnych kolorach?

Strzyżaki "latające kleszcze" - gdzie i kiedy występują?

Te latające owady występują najliczniej w lasach i ich pobliżu. Pojawiają się wiosną i bywają uciążliwe przez całe lato, a także ciepłą jesienią. Ich głównym pożywieniem jest krew leśnych zwierząt. Jeżeli w pobliżu znajdują się ludzie, również mogą paść ofiarą strzyżaków.

Michał Wieciech, Nadleśnictwo Niepołomice:

Jest to gatunek, który występuje w naszych lasach od zawsze. Związany jest z jeleniami, sarnami... można go spotkać tam, gdzie występują te zwierzęta.

Czy kleszcze mają skrzydła?

Dr hab. Stanisłąw Knutelski, Wydział Biologii UJ, Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ: - W Polsce są aktualnie dwa gatunki strzyżaka. Należy on do muchówek. Związek z kleszczami ma o tyle, że należą do tego samego typu - stawonogi. Natomiast kleszcze nigdy nie miały i nie mają skrzydeł , w związku z tym nie mogą latać. Strzyżak przekłuwa skórę, nakłuwa naczynie krwionośne i wypija krew. Taki wampir można powiedzieć.

Strzyżak sarni/jeleni - jak wygląda?

Strzyżak, zwany sarnim lub jelenim, to latający owad, który z wyglądu nieco przypomina kleszcza. Inne jego nazwy to wesz jelenia lub łowik. Jest niewielki, ma około 5-6 mm. Posiada skrzydła, płaskie, brązowe, twarde ciało i silne, zakończone czepnymi pazurami odnóża. Ze względu na twardość pancerza strzyżaka, trudno jest go rozgnieść. Żywią się przede wszystkim krwią takich zwierząt jak sarny, daniele czy jelenie, ale nie tylko. Mogą też wpić się w skórę człowieka. Wtedy zrzucają skrzydła i pozostają na swoim żywicielu. Ich cechy fizyczne pozwalają mocno przyczepić się do skóry lub włosów człowieka lub zwierzęcia, a ich pozbycie się może powodować trudności, a ukąszenia silny ból. Dlatego właśnie latające strzyżaki bywają mylone z kleszczami.

Strzyżaki a kleszcze - czym się różnią. Skutki ugryzienia przez strzyżaka

Jak już wiemy, kleszcze i strzyżaki to nie to samo. Strzyżaki to latające owady, należące do muchówek, które mają 3 pary odnóży i choć mogą ugryźć, pić krew i pozostawić bolesny ślad - nie przenoszą boreliozy (wbrew temu, co mogliście przeczytać na wielu portalach). Mogą jednak przenosić bakterie powodujące choroby i zmiany skórne utrzymujące się przez klika miesięcy, a nawet rok, a także wywołać reakcje alergiczne.

Natomiast kleszcz to pajęczak. Ma więcej niż strzyżak, bo 4 pary odnóży. Poza tym nie posiada skrzydeł, nie lata i jest dużo bardziej niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Kleszcz może zarazić nas m.in. boreliozą i odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Jak się chronić przez strzyżakami?

Nie udowodniono, aby powszechnie dostępne środki ostraszające komary, kleszcze czy inne gryzące owady, działały również na "latające kleszcze". Zaleca się jednak białe/jasne ubrania na leśne wędrówki, ponieważ strzyżaki szukając potencjalnego żywiciela, kierują się również jego ciemnym umaszczeniem. Warto też mieć na uwadze, że są maleńkie i niezwykle sprytne, a więc mogą wejść "dosłownie wszędzie".

Zobacz też:

Borelioza - jak ją rozpoznać? "Rumień to nie jest objaw obowiązkowy"

Tak wygląda kleszcz łąkowy! Czy jest groźny? Jak się przed nim chronić?

Jak chronić się przed kleszczami? Lekarz mówi o dwóch ważnych zasadach

Zobacz video Lasów Państwowych dotyczące różnic między kleszczem a strzyżakiem

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości