Gorące tematy

Specjalny dzień w studiu Dzień Dobry TVN. Nikt się tego nie spodziewał

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Barbar
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Barbar Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Podczas niedzielnego wydania Dzień Dobry TVN, 4. grudnia, nie mogliśmy zapomnieć o Barbarach. Tego dnia mają właśnie swoje święto. W naszym studio także pracują Baśki, które zostały poproszone na wizję przez naszych prowadzących.

Barbórka - święto górników

Dawniej 4. grudnia obchodzono wspomnienie Świętej Barbary z Nikodemii, która jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. W tym dniu również Barbary obchodziły swoje imieniny. Święta została patronką górników w XVIII wieku, a w drugiej połowie XX wieku dzień obchodów religijnych zmieniono na Dzień Górnika i z tej okazji rozpoczęto organizowanie festynów i zabaw związanych z wszystkimi zawodami, które zajmują się wydobyciem podziemnych złóż. 

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Kult świętej Barbary zaczął się szerzyć, w VIII wieku jej imię umieszczono w kalendarzu Kościoła Greckiego pod datą 4 grudnia. Zgodnie z historią św. Barbara urodziła się pod koniec III wieku na terenach obecnej Turcji, w Nikomedii. Była długo wyczekiwanym dzieckiem, jedynaczką z pogańskiej rodziny, która odznaczała się niezwykłą urodą. Nie tylko była piękna, ale zgodnie z historią była również bardzo inteligentna i nie trzymały się jej choroby.

Początkowo święto Barbórka było świętem religijnym, podczas którego odbywała się uroczysta poranna msza. Odprawiana była ona w kościele bądź w cechowni, odkąd święto zostało powiązane z górnikami. Uroczystość odbywać się powinna pod figurą samej św. Barbary.

Niespodzianka dla Barbar z Dzień Dobry TVN

Choć na co dzień nie zobaczycie ich na wizji, ciężko pracują za kulisami, żeby program się udał. - My swoje Barbary mamy w studio - mówiła Dorota Wellman. - I to nie jedną, a trzy! - dodał Marcin Prokop.

Po chwili prowadzący wręczyli im kwiaty. - Pani Barbara Czarnecka jest naszą garderobianą, pani Barbara Szczepan jest naszą makijażystką od wielu lat. Basia Rutkowska to dokumentalistka, dzięki której mamy wszystkie informacje, żeby prowadzić ten program. Niech żyją Barbary! - powiedziała Dorota Wellman.

A wy pamiętaliście o swoich Baśkach?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości