Gorące tematy

Śmiertelne wypadki w Tatrach. TOPR odradza wyprawy w góry

Gorące tematy


Gęsta mgła ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Szlaki są pokryte lodem i zmrożonym śniegiem. Tak wygląda obecnie sytuacja w Tatrach. Dlatego ratownicy TOPR odradzają turystom wyprawy powyżej górskich schronisk.

Toprowcy podkreślają, że w górach panują bardzo trudne warunki - w wyższych partiach pokrywa śniegu jest mocno zróżnicowana, a ten zalegający na szlakach jest zmrożony i twardy. Miejscami na grani jest całkowicie wywiany i wystają tam kamienie. W górach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

Dlatego - jak ostrzegają ratownicy- wędrówki powyżej schronisk nie są teraz dobrym pomysłem. Jeśli mimo to ktoś się na nie zdecyduje, powinien się dobrze przygotować:

Wędrowanie gdziekolwiek wyżej wymaga zimowego sprzętu, raków, czekana, liny do asekuracji, a przede wszystkim umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Każdy błąd, złe postawienie nogi, stracenie równowagi w stromym terenie (...) może skończyć się tragicznie.

- zaznacza Adam Marasek, ratownik TOPR i przewodnik górski.

Wypadki w górach

W ostatnich dniach doszło do dwóch wypadków śmiertelnych na Rysach i Granatach. Obie ofiary zginęły w wyniku upadku z dużej wysokości. Odnotowano również inne groźne zdarzenia:

Było też co najmniej kilka pobłądzeń, wejść w bardzo stromy teren bez możliwości odwrotu. Tak więc ratownicy mieli przez ostatni tydzień wiele pracy

- przyznaje nasz rozmówca.

Błędy popełniane przez turystów

Turyści są narażeni na niebezpieczne sytuacje z powodu własnych błędów. Problemem są na przykład:

  • niewłaściwe planowanie wędrówki, czyli wychodzenie w góry zbyt późno albo wracanie ze szlaku po zmroku,
  • niedostosowanie poziomu trudności wycieczki do swoich umiejętności i warunków pogodowych,
  • brak odpowiedniego sprzętu i ubioru.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości