Gorące tematy

Czy skandal wpłynie na karierę premier Finlandii? "Kobieta w polityce zawsze ma pod górkę"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Premier Finlandii na prywatnej imprezie i co z tego?
Premier Finlandii na prywatnej imprezie i co z tego?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Nazwisko fińskiej premier od kilku dni jest na językach mediów w wielu krajach. Do sieci wyciekły nagrania z imprezy, w której uczestniczyła Sanna Marin. W obliczu skandalu jedni zwiastują szefowej rządu koniec kariery, drudzy stają w jej obronie, argumentując, że ma ona prawo spędzać czas wolny tak, jak chce. Co w dzisiejszych czasach wypada politykowi? Czy kryzys wizerunkowy można przekuć w pozytyw? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego.

Skandal wokół premier Finalndii

Kilka dni temu w sieci zaczęły krążyć prywatne nagrania z imprezy, na której obecna była premier Finlandii. Na filmach widać, że Sanna Marin m.in. tańczy i śpiewa ze znajomymi. Kiedy materiały wideo wyciekły do Internetu, polityczka przyznała, że piła alkohol, ale nie przyjmowała żadnych niedozwolonych substancji, co potwierdziły negatywne wyniki badań. Marin podczas konferencji prasowej skomentowała sprawę, która wzbudziła wielką sensację i sporo kontrowersji.

- Nie mam nic do ukrycia, chcę wierzyć, że nawet ludzie będący na takich stanowiskach (jak ja), mogą mieć czas wolny, spędzać go z przyjaciółmi i bawić się - powiedziała szefowa fińskiego rządu.

Dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego, w Dzień Dobry TVN przyznał, że Sanna Marin poradziła sobie ze skandalem.

- Pani premier bardzo dobrze zadziałała, jeżeli chodzi o sytuację kryzysową, bo to jest dla polityka sytuacja kryzysowa. Ucięła to w zasadzie w zarodku, nie chowała się dwa tygodnie, nie mówiła, że jej tam nie było, że to nie ona całowała. Wykonała test na narkotyki. W tle jest jeszcze jedna rzecz. To jest premier Finlandii, kraju, który postanowił przystąpić do NATO. Pomyślcie sobie, że jesteście na imprezie wśród przyjaciół, znajomych i ktoś nagrywa coś. Jakim cudem to wyciekło bez innego kontekstu? - powiedział Oczkoś.

Kobiety w polityce

Ekspert ds. wizerunku zauważył, że polityka stała się częścią show-biznesu. Właśnie dlatego ludzi interesuje już nie tylko kariera i praca najważniejszych osób w państwie, ale również ich życie prywatne.

- Politycy wpuścili media do domu. Jeżeli polityk wpuszcza do domu telewizję, gazety i pokazuje, jakie ma skarpetki, jak ma w łazience, to później nie może być zdziwiony, dlaczego media nie chcą wyjść z tego domu. No i trzeba się zdecydować. Jeżeli wchodzimy na tę karuzelę show-bizu, to trzeba się zachowywać jak w show-bizie. To nie jest tylko kwestia polska, to jest kwestia światowa. Natomiast później nie można mieć pretensji, że w krzakach siedzi paparazzi z aparatem i robi jakieś zdjęcia. (...) Trzeba mieć świadomość tego, co się robi, jak się robi - podkreślił Oczko.

Czy skandal może wyjść Sannie Marin na dobre?

- Od dwóch dni zastanawiam się nad tym. Czasami jest przeciwskuteczne takie działanie. Ktoś chce kogoś utopić, dokopać mu, a tutaj ona wychodzi na świetną dziewczynę. Bardzo fajną, współczesną polityczkę. To jest bardzo ważne. Otwierają się możliwości. Widać też poparcie Finek. Być może to jest powiew światowej polityki, Skandynawia była zawsze z przodu, gdzie czas skończyć z tymi dziadersami w polityce, czyli z przepoconymi politykami, którzy przy cygarach i whisky ustalają jakieś rzeczy - stwierdził dr Mirosław Oczkoś.

Specjalista od marketingu politycznego nie ma wątpliwości, że kobietom jest o wiele trudniej zrobić karierę w polityce, niż mężczyznom.

- Kobieta w polityce zawsze ma pod górkę. Nie tylko w Polsce. Musi być dwa razy lepsza od mężczyzny, żeby była doceniona. Musi balansować, żeby nie była za bardzo kobieca, bo wtedy jest postrzegana, że pewnie nie jest zbyt mądra, co jest fatalne. A jak jest za bardzo męska, to nie jest kobieca - podsumował Oczkoś.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości