Gorące tematy

Kolarska legenda, Ryszard Szurkowski, uległ wypadkowi. Jak mu pomóc?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Ryszard Szurkowski to najlepszy polski kolarz w historii, mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Szurkowski ubiegł wypadkowi w ubiegłym roku. Od tego czasu walczy o powrót do zdrowia. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Kozaneckiego – przyjaciela Ryszarda Szurkowskiego, Lecha Piaseckiego i Mariusza Czerkawskiego.

Więcej: 

Kukulska odda hołd swoim rodzicom. Oto szczegóły koncertu "Życia Mała Garść"

Kim jest Ryszard Szurkowski?

Ryszard Szurkowski to polska kolarska legenda! Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Szurkowski to najlepszy polski kolarz w historii, mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską.

Ryszard Szurkowski ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wypadek, który zmienił wszystko

Szurkowski uległ wypadkowi 10 czerwca ubiegłego roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Jak do niego doszło? Tuż przed Szurkowskim, około 3 kilometry przed metą, przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. 

Szurkowski doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę

W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy.

Nie wiedzieliśmy, czy przeżyje. Najbardziej bałam się operacji twarzy - powiedziała żona pana Ryszarda.

Tam rozpoczął rehabilitację, którą od kilku miesięcy kontynuuje w Konstancinie.

On jest wojownikiem, nie patrzy wstecz - mówią rehabilitanci.

On wychodzi ponad nasze oczekiwania. Pierwszy raz, jak wszedł w egzoszkielet, zrobił 800 kroków, choć przeciętnie za pierwszym razem robi się około 200 kroków.

Żona pana Ryszarda

Niestety nie tylko stan Ryszarda Szurkowskiego jest zły, choć stale się poprawia. Niedawno o swojej chorobie nowotworowej dowiedziała się żona pana Ryszarda.

To nowotwór, który atakuje głównie tkanki miękkie kończyn (...) Na dniach jadę do szpitala i czeka mnie operacja - powiedziała pani Iwona Arkuszewska-Szurkowska w materiale Dzień Dobry TVN.

Jest ciężko, ale małżeństwo stara się nie poddawać. Marzą o tym, by razem pojechać na rowery i zagrać w tenisa. 

Jak pomóc Ryszardowi Szurkowskiemu?

Jeśli chcesz pomóc Ryszardowi Szurkowskiemu, wejdź na stronę Stowarzyszenia Lions Club Poznań 1990. Na stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Ryszard Szurkowski i Oliwier Janiak - zdjęcie pochodzi sprzed lat z "Projektu plaża"

Fot. Stowarzyszenie Lion 1990, Tak Ryszard Szurkowski wyglądał po wypadku

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości