Gorące tematy

Skala gwałtów na Ukrainkach rośnie. Brakuje antykoncepcji awaryjnej

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski

Kobiety za wschodnią granicą przeżywają prawdziwy koszmar. Ciągle rośnie liczba gwałtów rosyjskich żołnierzy na Ukrainkach. Organizacje z całego świata pomagają w sprowadzeniu do ukraińskich szpitali antykoncepcji awaryjnej.

Gwałty na Ukrainkach

Statystyki mówiące o gwałtach, których rosyjscy żołnierze dopuszczają się na Ukrainkach, cały czas rosną. Rzeczniczka praw obywatelskich w Ukrainie, Ludmyła Denisowa, na początku kwietnia podała do informacji publicznej, że dziewięć obywatelek okupowanego kraju, zaszło w ciążę. Niestety tego typu przypadków może być znacznie więcej. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Czas, w przypadku zajmowania się ofiarami przemocy seksualnej, jest kluczowy. Jeśli kobieta przyjdzie w ciągu pięciu dni od zdarzenia, to powinna od razu dostać tę tabletkę. Osoba, która przeżyła gwałt, zmaga się z wieloma problemami natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, a lęk związany z możliwością zajścia w ciążę jest ogromny. Może to doprowadzić do zespołu stresu pourazowego, więc kluczowym jest, by temu zapobiec – apelowała na łamach "The Guardian" Julie Taft z Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa. 

Antykoncepcja awaryjna

Do momentu rozpoczęcia wojny, antykoncepcja awaryjna była powszechnie dostępna w Ukrainie. Niestety, wskutek ostatnich wydarzeń, zostały zerwane lokalne łańcuchy dostaw.

- Wcześniej wiele leków było produkowanych w Ukrainie, ale znaczna część produkcji w dużych miastach została wstrzymana, ponieważ transport nie jest bezpieczny. Ponadto obecna zdolność do świadczenia usług zdrowotnych jest bardzo niepewna, szczególnie ze względu na zniszczenia placówek służby zdrowia – mówiła Taft. 

Organizacje pomagają Ukrainie z antykoncepcją

Wolontariusze z całego świata robią co w ich mocy, by zdobyć dla Ukrainy medykamenty z krajów takich, jak Dania czy Holandia. Jak poinformował "The Guardian", Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa do tej pory wysłała do Ukrainy około 25 tys. paczek z antykoncepcją awaryjną, czyli tabletkami "dzień po".

- Jest zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną, ale rzadko ze szpitali na zachodzie. W większości są to szpitale na wschodzie w okolicach Charkowa czy Mariupola. Gdy tylko nawiązujemy kontakt ze szpitalami w tego rejonu, to od razu dostajemy zamówienia na te tabletki" – informował "The Guardian" wolontariusz Joel Mitchell z organizacji pomocy humanitarnej Paracrew. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Alexey Furman/Getty Images

Pozostałe wiadomości