Gorące tematy

Rocznica lądowania UFO w Polsce. "Byli niscy i mieli zielone twarze"

Gorące tematy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Dziś 44. Rocznica lądowania UFO w Emilcinie

Istnienie kosmitów budzi ogromne emocje wśród społeczeństwa. Tematyka związana z UFO przeżywała swój renesans w XX wieku. Powstało wiele filmów i teorii, które jeszcze bardziej rozpalały wyobrażenia opinii publicznej. W 1978 roku obcy mieli odwiedzić również polskiego rolnika. Jak wyglądało to spotkanie? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz, Marcin Sawicki.

44. rocznica lądowania UFO w Emilcinie

Terminem UFO (Niezidentyfikowany Obiekt Latający) określa się najczęściej kosmitów, jednak pojęcie to dotyczy głównie obiektu latającego, którego nie da się rozpoznać, ani nie da się go wyjaśnić żadnym warunkiem atmosferycznym. 10 maja 1978 roku miało dojść do najsłynniejszego kontaktu z UFO w Polsce. W okolicach wsi Emilcin na furmankę przewożoną przez miejscowego rolnika Jana Wolskiego miało wskoczyć kilku kosmitów.

Według relacji mężczyzny, obcy zabrali go na pokład swojego pojazdu, gdzie został poddany dokładnym badaniom. Po wstępnych oględzinach rolnika UFO wypuściło go i odleciało. Jak opisał Jan Wolski, kosmici byli niscy, ubrani w czarne kombinezony, mieli zielone twarze i byli bardzo uprzejmi wobec rolnika. W polskiej historii kosmici tylko badali mężczyznę, jednak w wielu przypadkach częstym motywem spotkań z obcymi jest również stosunek płciowy.

Historia Jana Wolskiego rozbudziła wyobraźnie opinii publicznej. Na podstawie jego relacji powstał film dokumentalny “Odwiedziny czyli u progu tajemnicy” oraz komiks autorstwa Grzegorza Rosińskiego. - Ten komiks do dzisiaj jest sprzedawany na różnych archiwalnych aukcjach - wyjaśnia dziennikarz, Marcin Sawicki.

Tajemnicze spotkania z UFO

Częstym motywem kojarzącym się z ingerencją kosmitów są również tzw. kręgi w zbożu, jednak przestały się one pojawiać, od kiedy dwóch mężczyzn z Wielkiej Brytanii zawodowo zajmujących się ich tworzeniem, opisało, w jaki sposób wykonuje się takie figury geometryczne na polach żyta czy kukurydzy. - Bierze się deskę, kijek, drut, trzeba mieć rysunek. Idzie się w nocy na pole i można zrobić piękne kręgi bez świadków - tłumaczy dziennikarz DDTVN.

Jak rozwijały się opowieści dotyczące niezidentyfikowanych obiektów latających? Pierwsze zapiski o kosmitach możemy znaleźć już w starożytności. - Historycy ze starożytnego Rzymu pisali już o dziwnych, tajemniczych zjawiskach na niebie. Historyk Tytus Liwiusz pisze o "widmowych okrętach na niebie" - podkreśla Marcin Sawicki.

Ogromne zainteresowanie społeczeństwa wzbudziło również wydarzenie z 1561 roku z niemieckiego miasta Norymberga. Dziś naukowcy tłumaczą je wystąpieniem zjawiska atmosferycznego zwanym "słońcem pobocznym". Gdy lód w atmosferze sprawia, że obserwatorom na ziemi wydaje się, jakby jednocześnie świeciło kilka słońc.

Historie o UFO - czy są prawdziwe?

Kolejna historia dotycząca kosmitów ma związek ze zdarzeniami z 1947 roku w Ameryce. W pobliżu miasteczka Roswell ludzie mówili o ciałach kosmitów oraz szczątkach spodka kosmicznego. Po latach wojsko ujawniło, że rozbił się tam supertajny balon, który miał za zadanie wykrywać odgłosy radzieckich prób atomowych, a "szczątki kosmitów" okazały się po prostu plastikowymi manekinami.

Dwa lata temu izraelski generał i były szef izraelskiego programu kosmicznego, Haim Eszod, ogłosił, że kosmici istnieją, a ponadto odwiedzali już ziemię. Według eksperta ich Międzygalaktyczna Federacja znajduje się na Marsie, gdzie prowadzą tajne eksperymenty na ludziach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ray Massey/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości