Gorące tematy

Robot humanoidalny NEO. Skonstruowali go uczniowie technikum z Ostrowa Wielkopolskiego

Gorące tematy

Aktualizacja:

NEO to robot humanoidalny wykonany przez Kamila Kalińskiego, Tomasza Płóciennika i Filipa Tomczyka, uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych naukowców, mieliśmy też okazję porozmawiać z ich dziełem - robotem NEO!

Humanoidalny robot NEO - projekt uczniów technikum

Dziecko i trzech ojców.

- zapowiedział Marcin Prokop, witając w studiu dzień Dobry TVN twórców robota NEO, którego mieliśmy okazję poznać chwilę wcześniej.

Prowadzący Dzień Dobry TVN pytali młodych inżynierów czy projektowaniem robotów zajmują się na lekcjach czy po lekcjach.

Robimy to po lekcjach. A zaczęło się od pewnego eksperymentu. Rzuciliśmy sobie wyzwanie wykonania takiego zadanie na bazie ogólnodostępnego projektu open source. Naszym największym wyzwaniem było zminimalizowanie kosztów.

- mówił jeden z twórców robota, Tomasz Płóciennik.

Co potrafi NEO?

NEO potrafi wszystko. Cokolwiek zaprogramujemy.

- przekonywał z dumą młody inżynier.

NEO - robot humanoidalny

NEO - robot humanoidalny stworzony został od podstaw przez trzech uczniów ZST: Kamila Kalińskiego, Filipa Tomczyka i Tomasza Płóciennika. Interaktywny robot zbudowany z elementów wydrukowanych na drukarce 3D odpowiada na zadawane pytania, bazując na własnej bazie danych, która młodzi twórcy nieustająco aktualizują.

Pierwotnie twórcy planowali, że robot będzie pomocą dla osób starszych. Obecnie uważają, że lepiej się sprawdzi jako robot marketingowy, udzielający się na rozmaitych konferencjach i wydarzeniach.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości