Świat kolarski prosi o pomoc dla potrąconych rowerzystek. "Jedna rzecz to zbiórka, a druga to zwrócenie uwagi na to, co się dzieje na polskich drogach"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Reprezentantka Polski w kolarstwie górskim, Rita Malinkiewicz i jej koleżanka Katarzyna Konwa uległy poważnemu wypadkowi. Obie są w ciężkim stanie. Trwa zbiórka na leczenie i rehabilitację.

Tragiczny wypadek

1 czerwca w Wilkowicach koło Bielska-Białej zdarzył się tragiczny wypadek. Samochód wjechał w jadące z naprzeciwka dwie rowerzystki – Ritę Malinkiewicz, reprezentantkę Polski w kolarstwie górskim i Katarzynę Konwę.

Trwają prace prokuratury, nie możemy się na ten temat wypowiadać

- mówi Wojciech Kluk, organizator zbiórki pieniędzy na leczenie poszkodowanych rowerzystek.

Rita pozostaje w śpiączce farmakologicznej. Jej stan zdrowia jest bardzo ciężki. Przeszła skomplikowaną operację głowy oraz kręgosłupa. Katarzyna miała złamany kręgosłup w 5 miejscach. Przeszła wiele operacji. Czeka ją długa rehabilitacja.

Pomoc dla rowerzystek

Ruszyła zbiórka pieniędzy na kosztowne leczenie i rehabilitację rowerzystek. Na powrót do zdrowia potrzebny będzie milion złotych. Oprócz zbiórki organizowanej w internecie, 11 lipca ruszy rajd, podczas którego zbierane będą środki na pomoc Ricie i Katarzynie.

Mamy nadzieję zebrać jak największą kwotę dla dziewczyn, żeby miały godną rehabilitację

- tłumaczy Wojciech Kluk.

Ekipa kolarska pojedzie drogami publicznymi z Częstochowy do Gdańska. Będą ,"zbierać" kilometry, żeby zamienić je na pieniądze dla dziewczyn.

Jedna rzecz to jest zbiórka, a druga to zwrócenie uwagi na to, co się dzieje na polskich drogach

- dodaje.

Rowerzyści i kierowcy

Nasi goście chcą zwrócić także szczególną uwagę na to, co dzieje się na polskich drogach. Nie od dziś wiadomo, że relacje rowerzyści-kierowcy nie są najlepsze. Jak mówią, obie strony są winne. Jednak na wypadek bardziej narażeni są kolarze.

Jedyną nasza ochroną jest skóra i ubranie, a to jest żadna ochrona

- mówi Michał Bogdziewicz, trener kolarstwa.

Tylko w zeszłym roku, na polskich drogach rowerzyści uczestniczyli w 4 426 wypadkach drogowych. Kolarze powinni zachowywać szczególną ostrożność, a kierowcy omijać ich szerokim łukiem, czyli minimum w odległości 1,5 metra. Wojciech Kulik na koniec rozmowy zaapelował:

My nie jesteśmy święci, ale omijajcie nasz szerokim łukiem, bo nie mamy żadnych szans z wami

- prosił.

Zobacz też:

Sezon na wycieczki rowerowe w pełni. Jakie gadżety przydadzą się podczas takich wypraw?

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. W tych miejscach aktywnie spędzisz wakacje z całą rodziną

Przemierzamy szlaki rowerowe z Mają Włoszczowską. „Kolarstwo górskie jest taką formą medytacji”

Autor: Anna Korytowska