Gorące tematy

92-letni Sobiesław i 96-letni Longin dojechali Fiatem 126 p do Turynu. Trudno uwierzyć, ile zajęła im podróż

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
Moto.pl

O tych 90-kilku-latkach rozpisują się media od Sopotu aż po Turyn. To właśnie w północnych Włoszech skończyła się podróż 92-letniego Sobiesława Zasady, jadącego Fiatem 126p wraz z 96-letnim pilotem Longinem Bielakiem. Panowie wystartowali w Bielsku-Białej. Ile czasu zajęła im podróż?

90-tka na karku i podróż daleka "Maluchem"

O wyprawie zorganizowanej przez Automobilklub Krakowski i klub fanów "Malucha" 126Hooligans głośno jest dzisiaj w całej Europie. W podróży udział wzięło 12 Fiatów 126. Panowie Zasada i Bielak udali się do celu modelem z 2000 roku z limitowanej do 1000 sztuk ostatniej serii Happy End. Co ciekawe, kierowca kupił auto dla jednego ze swoich wnuków. Trasę pokonali w zaledwie 4 dni.

- Na początku obawiałem się nieco o samochód, ale na szczęście cało i zdrowo dojechaliśmy do celu. Ta wyprawa to była też w pewnym sensie podróż sentymentalna. Na wielu odcinkach trasy, którą jechaliśmy, ścigałem się w dawnych latach podczas rajdów – mówił Sobiesław Zasada w Turynie.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Nie jest to pierwsza wyprawa Sobiesława Zasady i Longina Bielaka Małym Fiatem. W styczniu 1975 roku pokonali trasę rajdu Monte Carlo.

Zasada i Bielak szczęśliwie u celu

Panowie pokonali drogę, która prowadziła ich m.in. trasą Hochalpenstrasse na wysokości 2500 m n.p.m wokół lodowca Grossglockner. Po drodze zatrzymali się w Wiedniu w siedzibie klubu Steyr Pucha, gdzie wystawione jest auto, którym Zasada zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Europy w roku 1966. Dodajmy, że był także kierowcą fabrycznym najlepszych firm samochodowych: Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz.

- Bez problemu zniosłem całą podróż, miałem świetne wsparcie całej załogi. Najcięższe momenty to były zmiany warunków pogodowych: od 4 stopni i deszczu w okolicach Grossglocknera po 31-stopniowy upał we Włoszech, co w małym aucie bez klimatyzacji mocno dawało się we znaki – podsumował Longin Bielak: pilot, kierowca i działacz rajdowy, honorowy prezes Automobilklubu Polski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: Moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Francesco Bergamaschi/Getty Images

Pozostałe wiadomości