Gorące tematy

Przedaukcyjna wystawa obrazów Malczewskiego i Szymanowskiego. Poznaj historię tych niezwykłych dzieł

Gorące tematy


W warszawskiej Desie Unicum trwa przedaukcyjna wystawa dzieł najwybitniejszych polskich artystów. Wśród nich znalazły się dwie prace Jacka Malczewskiego „Wiosna” i „Ad Astra” oraz odnaleziony po 100 latach „Upał” Wacława Szymanowskiego. Historię tych niezwykłych obrazów opowiadał Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.

„Upał” - zaginione dzieło Wacława Szymanowskiego

Wacław Szymanowski należał do najwybitniejszych artystów doby modernizmu. W jego dorobku znalazło się wiele wybitnych dzieł, m.in. obraz pt. „Upał”, który przez ostatnie 100 lat uchodził za zaginiony i dopiero w tym roku został odnaleziony.

Najbardziej monumentalne i najbardziej znane dzieło artysty, którego bardziej znamy z jego późniejszej kariery rzeźbiarskiej

– zauważył Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie.

„Upał” powstał w 1894r. i wystawiany był nie tylko w Warszawie, ale także w Paryżu i Berlinie. Dziś obraz ten uchodzi za jeden z najbardziej monumentalnych dzieł w karierze artysty. Jak zaznaczył Windorbski, wizerunek chłopa namalowany przez Szymanowskiego był jak na tamte czasy niezwykle nowatorski i awangardowy. Dominujące wówczas akademickie przedstawienia polskich scen historycznych autorstwa Henryka Siemiradzkiego czy twórczość Jana Matejki miały na celu odbudowanie świadomości narodowej. Szymanowski natomiast pokazał zupełnie inny obraz Polski – ekspresyjny i zwrócony ku naturze.

Wybitne prace Jacka Malczewskiego

„Wiosna” i „Ad Astra” Jacka Malczewskiego powstały kolejno w 1914 i 1917 r. Mimo że dzielą je 3 lata, były wspólnie prezentowane w Salonie Sztuki w Krakowie w 1939 r. , co potwierdzają zachowane na ich odwrocie nalepki wystawowe.

Mówiąc o „Wiośnie”, Juliusz Windorbski zwrócił uwagę na to, że o ile tożsamość modelki przedstawionej na płótnie nie jest znana, to nie ma wątpliwości, że w obrazie Malczewskiego możemy doszukać się wielu ukrytych znaczeń.

Oprócz ewidentnych walorów estetycznych, Jacek Malczewski zapisywał różne kody i nieoczywiste rzeczy. Tutaj widać, że ta „Wiosna” symbolizuje tęsknotę za wolnością, za niepodległością

– wyjaśnił ekspert.

Motywu niepodległościowego możemy się dopatrzeć również w „Ad Astrze”.

Tu tych kodów jest zapisanych dużo więcej. Niuansów z jednej strony nieoczywistych, bo wiele z tych kodów, które zapisywał Jacek Malczewskich jest bardzo trudnych do odczytania (...). Tutaj on wraca do scenerii ogrodu, w którym spędzał swoją młodość. Z drugiej strony widzimy kościotrupa w zbroi rycerskiej, z podniesionymi rękami, który ma symbolizować, że Polska odzyska wolność

Obrazy Jacka Malczewskiego należą do najwybitniejszych dzieł sztuki polskiej i stanowią niemałą gratkę dla kolekcjonerów. Dowodzi tego sprzedane w marcu płótno wybitnego symbolisty, które osiągnęło rekordową cenę ponad 3 milionów złotych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości