Gorące tematy

"Nowy rok, nowa ja", czyli o tym, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych. Od czego zacząć?

Gorące tematy

"Nowy rok, nowa ja"– brzmi znajomo, prawda? Od stycznia przecież rzucę palenie i zacznę biegać, przestanę jeść słodycze i wydawać pieniądze na niepotrzebne rzeczy. W tym roku to już na pewno schudnę. Która z nas nie deklarowała takich postanowień? A ilu z nas udało się je utrzymać dłużej niż tydzień, miesiąc, a może i dwa? Spokojnie, w tym roku na pewno się uda! Psycholog Paulina Biernat zdradziła, jak tego dokonać.

Postanowienia noworoczne - jak je zrealizować?

Oczywiście początek nowego roku może być idealnym momentem na wprowadzenie do swojego życia kilku "poprawek". I tu pojawia się pytanie: jak skutecznie zaplanować cele noworoczne, by wytrwać w swoich postanowieniach?

Na naszych kanapach zmierzyła się z nim psycholog i coach Paulina Biernat, która często korzysta z narzędzi z psychologii sportu m.in. z techniki SMART. Zakłada ona, że cele muszą być:

  • konkretne
  • mierzalne
  • ambitne
  • osiągalne
  • terminowe

- Jeśli spełniają te 5 zasad, to wtedy istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy to, co zamierzaliśmy – oznajmiła i doradziła, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Pozytywny kontekst

Ważne jest, by postanowienia były sformułowane pozytywnie, czyli zamiast powiedzieć "od stycznia nie palę", powinnyśmy: "rzucam nałóg".

Nasz mózg często nie słyszy słowa "nie". Jasno określony cel powinien brzmieć w ten sposób, że "przez najbliższy miesiąc będę jadła zdrowo, a cukry będę tylko z owoców", a nie - "nie będę jadła słodyczy, bo muszę schudnąć". W sformułowaniach nie może być negatywnych konotacji – tłumaczyła.

"Cele to marzenia z datą realizacji"

Błędem, który notorycznie popełniamy, jest brak wyznaczenia konkretnej daty. Bo ilu z nas mówi, że schudnie? Ale do kiedy? Do wakacji, października, a może grudnia? Dlatego, by wytrwać w postanowieniu, należy wyznaczyć sobie termin, np. w lutym schudnę 2 kg.

- Cele są to marzenia z datą realizacji. (…) Wyznaczamy cele krótko- i długoterminowe, by metodą małych kroczków je realizować – podkreśliła psycholożka.

Mapa marzeń - co to takiego i na czym polega?

Oprócz powyższych wskazówek, by wytrwać w postanowieniach, warto przygotować mapę marzeń, która ukierunkuje nasze działanie.

- To fajne narzędzie coachingowe do tego, by zwizualizować te swoje marzenia, pragnienia – zaznaczyła Paulina Biernat. - Jeśli zaangażujemy się w proces tworzenia planu, jest większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do skutku – dodała.

Następnie opowiedziała, jak prawidłowo ją wykonać. Najpierw należy zadać sobie pytania typu: "Jaką nieautentyczną wersją siebie nie chce być?", "Co bym zrobiła, gdybym się nie bała?", "Czego moje serce pragnie". - Te pytania nastawiają nas na pracę samym ze sobą – podkreśliła.

Gdy odpowiemy na zadane pytania, należy powycinać z czasopism obrazki, które pasują do naszych marzeń. Następnie możemy przystąpić do działania.

- Taka mapa powinna składać się z dziewięciu pól/kwadratów w różnych kolorach, rozdzielonych na poszczególne strefy, np. praca i finanse, hobby, kariera, rodzina. To ma ułatwić nam wklejanie wybranych wycinków w odpowiednie miejsca, żeby stworzyły całość – wyjaśniła.

- Zawsze w centrum powinno być wszystko to, co jest dla nas bardzo ważne. To my jesteśmy epicentrum takiej mapy i możemy wkleić tam ważne słowa, które nas określają, obrazy itp. Obrazki działają na wyobraźnię i naszą podświadomość, przybliżając nas do celu – podsumowała.

Dzień Dobry TVN

Trzymamy kciuki, by w 2021 wasze postanowienia zostały zrealizowane!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Czy w sylwestra zamówimy taksówkę? Kierowca: "Nie będę sprawdzał, gdzie i po co jedzie klient"

Sylwester 2020 - jak pracują sklepy? Co z godzinami dla seniorów?

Mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Planują też rejestr nieszczepionych

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości