Gorące tematy

Polka wymyśliła, jak pozyskać wodę pitną z oceanu. "Czysta woda to nowe złoto"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Icemill to koncepcja ogromnej instalacji, która przypomina diabelski młyn. Urządzenie pozwala pozyskać wodę pitną z oceanów dzięki zjawisku odsalania przez zamrażanie. W porównaniu do innych technologii, jest ono mniej energochłonne i tańsze. W jakiej fazie jest projekt i kto będzie mógł z niego skorzystać? O tym mówiła autorka pomysłu, Katarzyna Przybyła, doktorantka Politechniki Wrocławskiej.

Katarzyna Przybyła, doktorantka Politechniki Wrocławskiej, zajmuje się architekturą podwodnych habitatów mieszkalnych, a jeden z rozdziałów jej pracy dotyczy pozyskiwania wody pitnej. Głównym punktem wyjścia są dwa zjawiska: ocieplanie oceanów oraz topnienie lodowców.

Icemill - lodowy młyn

Najważniejszy element to lodówki, które znajdują się wewnątrz zbiorników, dzięki czemu lód tworzy się w środku. Projekt opiera się na zasadzie lodowego młyna, gdzie jeden obrót koła to jeden cykl zamrażania.

Puste pojemniki instaluje się na powierzchni wody. Po zanurzeniu lodówki zostają one uruchomione i zaczyna się produkcja wody. Kiedy pojemnik wynurza się po drugiej stronie młyna, solanka automatycznie wypływa ze zbiorników. Po pełnym obrocie koła zbiorniki się zamykają, bo są gotowe do transportu. Wtedy zamocowanie zbiorników zostaje otwarte i trafiają na powierzchnię, gdzie dryfują w oczekiwaniu na dalszy transport.

Czysta woda zamarza w wyższej temperaturze niż solanka, dzięki czemu kryształy czystej wody tworzą lód, który jest zdatny do picia

- tłumaczy Katarzyna Przybyła w Dzień Dobry TVN.

Katarzyna Przybyła i jej projekt odsalania wody

Najgorszym produktem ubocznym jest teoretycznie solanka, bo wpływa na zmianę składu wody, co modyfikuje środowisko życia roślin i zwierząt, przyzwyczajonych do danych warunków. W tym jednak przypadku w grę wchodzi topnienie lodowców, które również zmienia zasolenie.

Tutaj chodzi o równowagę - odzyskanie wody słodkiej z lodowców i regulacje zasolenia w taki sposób, żeby utrzymać ekosystemowe status quo

- wyjaśnia Katarzyna Przybyła, doktorantka Politechniki Wrocławskiej.

Icemill - kto będzie mógł skorzystać z tego wynalazku?

Skala projektu to międzynarodowa sieć stacji badawczych, więc teoretycznie mógłby on obsługiwać całe kraje.

75 proc. infrastruktury znajduje się wokół linii brzegowej. Skupiałam się na krajach skonfliktowanych, ponieważ czysta woda to nowe złoto i już teraz zaczynają się konflikty zbrojne dotyczące jej pozyskiwania

- podkreśla autorka projektu.

Projekt to mocno futurystyczna koncepcja, która obecnie nie jest możliwa w realizacji. Odsalanie przez zamrażanie jest jeszcze na etapie laboratoryjnym, problemem jest też ciepło wydzielane przez lodówki. W tym wypadku prowadzone są badania w celu pełnego odzysku ciepła, aby zaoszczędzić energię do chłodzenia.

Icemill - konkursy i wyróżnienia

  • 2018 - Wyróżnienie honorowe, konkurs eVolo Skyscraper, Nowy Jork 2018.
  • 2018 - I miejsce, konkurs reThinking, Hiszpania.
  • 2019 – Wyróżnienie Honorowe – Jacques Rougerie Foundation, Institut de France, Paryż.
  • 2020 – III miejsce w konkursie Builder for the Future w zadaniu Wyzwanie Młodego Architekta, Polska.
  • 2020 – Międzynarodowa wystawa w ramach Abierto Mexicano de Diseno, Meksyk, ekspozycja główna (obok Grety Thunberg oraz AOC).

Zobacz też:

Sir David Attenborough podbija Instagram. "Dołączcie do mnie!"

Czy zmiany klimatu będą powodować pandemie? "Mogą wrócić choroby, które uznaliśmy za pokonane"

Rekord upałów na biegunie zimna. Jakie są przyczyny nietypowej pogody?

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości