Gorące tematy

Obecność plastiku w organizmach 97 proc. dzieci. Jak możemy się przed nim bronić?

Gorące tematy

Niemieccy naukowcy przebadali dwa i pół tysiąca dzieci. U prawie wszystkich znaleźli substancje pochodzące z plastiku. Mogą one powodować alergie, otyłość, a nawet nowotwory. W studiu Dzień Dobry TVN te szokujące doniesienia komentowały dietetyk kliniczny Hanna Stolińska i Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. Jak zredukować obecność plastiku w naszym codziennym życiu?

Substancje pochodzące z plastiku wykryto w organizmach 97 proc. przebadanych dzieci. Naukowcy z Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie na zlecenie niemieckiego ministerstwa środowiska, przebadali próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat w latach 2003-2017.

Według danych WWF co tydzień zjadamy tyle tworzyw sztucznych, ile potrzeba do wyprodukowania karty kredytowej.

Plastik w organizmach dzieci

Wynik badania przeprowadzonego w Niemczech jest alarmujący. „W moczu 97 procent badanych dzieci znajdowały się produkty rozkładu jedenastu z piętnastu poddanych analizie składników produktów z tworzywa sztucznego. Jest to oczywiście dramatyczne. Substancje te nie powinny znajdować się w organizmie dziecka”, powiedziała rzeczniczka ds. środowiska klubu parlamentarnego Zielonych Bettina Hoffmann.

Możliwe, że substancje zakłócające gospodarkę hormonalną organizmu, mogą być powodem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nowotwory, zaburzenia płodności i rozwoju dziecka.

Plastik do organizmu człowieka trafić może za pośrednictwem:

  • przyborów kuchennych,
  • opakowań żywności,
  • nieprzemakalnych ubrań,
  • środków czystości.

Zakaz stosowania szkodliwych substancji

Naukowcy zwracają uwagę, że szczególnie niepokojąca w organizmach dzieci jest obecność PFOA, czyli kwasu perfluorooktanowego. Jest on stosowany przy produkcji powłok na patelniach, oraz ubrań przeciwdeszczowych. PFOA może prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz problemów z płodnością. Wykorzystywanie PFOA jednak od 2020 roku będzie zabronione na terenie Unii Europejskiej.

Jak ograniczyć użycie plastiku?

Aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych związanych z używnaiem plastiku eksperci radzą by:

  • nie używać jednorazowych opakowań spożywczych i nie podgrzewać w nich żywności
  • stosować naturalne materiały: szkło, bambus, tkaniny (np. woskowijki)
  • nie kupować wody w platikowych butelkach
  • unikać kosmetyków z zawartością mikroplastiku

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości