Gorące tematy

Fałszywe vouchery urlopowe. Jak się uchronić przed oszustami?

Gorące tematy

Emilija Manevska/Getty Images

Była metoda na wnuczka, teraz przyszedł czas na bon turystyczny. Oszuści dzwonią do ludzi i oferują specjalne "vouchery urlopowe" na pobyt w kurorcie. Powołują się przy tym na Ministerstwo Rozwoju. Jeden z takich telefonów odebrał dr Maciej Kawecki, nasz ekspert ds. nowych technologii. Jak się nie dać nabrać?

Oszustwo na bon turystyczny

Oszuści postanowili wykorzystać zapowiadany przez rząd bon turystyczny do niecnych celów. Do Ministerstwa Rozwoju trafia coraz więcej sygnałów o dziwnych telefonach. Podejrzane osoby dzwonią do mieszkańców Mazowsza w wieku 40-80 lat. W trakcie rozmowy powołują się na pracowników resortu i przedstawiają ofertę na tygodniowy pobyt w kurorcie. Oszuści proponują "voucher urlopowy". Warunkiem jego otrzymania jest jednak wpłacenie na podane przez nich konto kwoty za dodatkowe 4 dni wypoczynku. Pierwsze 3 bowiem ma pokrywać rzekomy bon.

Fałszywe bony turystyczne - Ministerstwo Rozwoju ostrzega

Taki podejrzany telefonu otrzymał również dr Maciej Kawecki. Razem z Ministerstwem Rozwoju ostrzega przed oszustami, którzy w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z resortem. Co ważne - ustawa dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego nadal czeka na podpis prezydenta i nie jest jeszcze obowiązującym prawem.

Kontaktowałem się z resortem i zapewniono mnie, że nikt takich telefonów z Ministerstwa nie wykonuje

- ostrzega dr Maciej Kawecki

Nie dajmy się więc zwieść ofercie oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze.

Pamiętaj, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdziesz na oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami

- przypomina Ministerstwo Rozwoju.

Rządowe świadczenie oferowane jako bon turystyczny wyniesie 500 złotych na każde dziecko. Przysługiwać będzie rodzinom korzystającym z 500+ oraz z dodatków opiekuńczych. Nie można będzie go wymienić na gotówkę. Będzie ważny do końca 2022 roku na cele turystyczne. W przypadku dzieci niepełnosprawnych dodatek wyniesie 1000 złotych.

Zobacz także:

Czy będzie rejestr osób po próbach samobójczych?

Kontrowersyjna technologia 5G. Czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Czy telefony nas podsłuchują? Ekspert: "Zostawiamy tak ogromną ilość śladów cyfrowych, że nie potrzebują tego robić"

Polecamy też materiał, w który dr Maciej Kawecki ostrzega przed nowoczesnymi metodami wykorzystywanymi obecnie przez złodziei.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości