Przełomowa zmiana w Oscarach 2021. Jakie filmy zostaną dopuszczone do walki o statuetkę?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno również na Oscarach 2021. Chociaż gala zaplanowana jest dopiero na przyszły rok, to Amerykańska Akademia Filmowa już podjęła decyzję o tymczasowej zmianie zasad przyznawania nagród.

Nowa zasada przyznawania Oscarów 2021

W związku z obecną sytuacją Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydowała się wprowadzić tymczasowe nowe regulacje dotyczące przyszłorocznego rozdawania Oscarów. O nominację, a następnie statuetkę, będą mogły ubiegać się filmy, które miały zaplanowaną premierę kinową, jednak przez pandemię zadebiutowały na stronach streamingowych. Produkcja musi zostać udostępniona do wglądu członkom Akademii na specjalnym i zabezpieczonym serwisie w terminie 60 dni od premiery online. Poza tym musi spełniać dotychczasowe reguły dopuszczające do startu w konkursie. Jest to zupełne novum – do tej pory o statuetkę mogły walczyć jedynie filmy, które wyświetlane były w kinach przez przynajmniej 7 dni.

Oscary 2021. Jak długo będą obowiązywały nowe zasady?

Nowa reguła jest tymczasowa i dotyczy jedynie przyszłorocznej edycji Oscarów. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zastrzegła również, że gdy sytuacja wróci do normalności i kina zostaną otwarte, ogłoszona zostanie data zniesienia tej regulacji. Oznacza to, że jeśli produkcja zadebiutuje po podanym przez Akademię terminie, będzie już musiała być wyświetlana na ekranach kinowych.

Oscary. Zmiana w liczbie kategorii

Zmiana w dopuszczaniu filmów, które pokazywane były w serwisach streamingowych nie jest jedyną, na jaką zdecydowała się Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Od przyszłego roku Oscary będą przyznawana w mniejszej liczbie kategorii. Zdecydowano się bowiem połączyć wyróżnienia dla najlepszego dźwięku i najlepszego montażu dźwięku w jedną nagrodę.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz