Gorące tematy

Odblaski zagwarantują bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym. "Jest jeszcze bardzo mała świadomość"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Bezpieczny powrót ze szkoły

Bezpieczeństwo dzieci i dorosłych, którzy po zmroku chodzą po ulicach - to ważny temat, zwłaszcza jesienią i zimą. Jak skuteczne są odblaski? W jaki sposób je nosić? O tym opowiedział Sylwester Pawłowski, czyli Świadomy Kierowca.

Dlaczego trzeba nosić odblaski?

Coraz wcześniej robi się ciemno, dlatego warto zadbać o to, aby kierowcy widzieli nas z daleka. W Dzień Dobry TVN Sylwester Pawłowski pokazał w mobilnej ciemni eksperyment, który odzwierciedla skuteczność odblasków. Ich brak powoduje, że jesteśmy niewidoczni.

- Jest jeszcze bardzo mała świadomość, żebyśmy mieli w swojej odzieży wszyte na stałe odblaski lub żebyśmy zakładali elementy odblaskowe. Mamy takie poczucie, że skoro my widzimy, to jesteśmy widoczni. Jak wpadniemy w tę pułapkę, to w takiej bieżączce dnia codziennego zapominamy o tym, żeby pomóc dostrzec nas na ulicy - podkreślił ekspert.

W ciemni znajdowała się imitacja drogi i przejście dla pieszych. W środku było kilka osób, a widać było tylko te, które miały kamizelki odblaskowe lub kurtkę z elementem odblaskowym. Na przejściu znajdowało się także dziecko, które nasza dziennikarka zauważyła dopiero, gdy podeszła bardzo blisko.

- Jesteśmy 5 metrów od przejścia dla pieszych, więc żaden kierujący, jadący nawet 30 - 40 km/h nie jest w stanie zobaczyć dziecka, które nie ma na sobie żadnych elementów odblaskowych.

Jak nosić odblaski?

Jeśli poruszamy się rowerem, warto zadbać o specjalne odblaskowe paski na koła bądź na szprychy. Wychodząc po zmroku z psem na spacer również możemy założyć mu szelki i smycz z takimi elementami. Jeśli wstydzimy nosić się tradycyjne kamizelki odblaskowe, w naszym programie ekspert zaprezentował inne gadżety, dzięki którym będziemy widoczni.

- Mamy wiatrówkę, w 100 proc. odblaskową, jest torba, która ma nadruk wykonany właśnie w technologii odblaskowej, plecak, który też jest w 100 proc. odblaskowy. Mamy pluszaka, smycz do kluczy. To jest drobna rzecz, która przyczepiona do kluczy, wyjęta z kieszeni pokaże nasz ruch - podkreślił Sylwester Pwałowski.

Warto też zwracać uwagę na podrabiane elementy odblaskowe. Mają one kolor, który na to wskazuje, ale znika w ciemności.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości