Gorące tematy

"O północy w Czarnobylu". Historie ludzi, którzy przeżyli katastrofę nuklearną w Czarnobylu

Gorące tematy

Gość Dzień Dobry TVN - Adam Higgingotham jest autorem książki "O północy w Czarnobylu". Przedstawia w niej przedstawia nieznaną historię Czarnobyla, pisze o powstaniu elektrowni, o życiu mieszkańców Prypeci i o absurdach ZSRR.

Jak powiedział nam w studiu autor książki "O północy w Czarnobylu" - Adam Higgingotham, najbardziej chciał przedstawić historie ludzi, którzy przeżyli katastrofę. Pokazać jak wyglądało ich życie wcześniej i jak zmieniło się po tym dniu.

Chciałem, żeby każdy czytelnik był w stanie zrozumieć, że to byli zwykli ludzie, którzy mieszkali w miejscowości Prypeć i pracowali w tym zakładzie. Chciałem pokazać co oni stracili.

Dlaczego zajął się sprawą Czarnobyla?

Adam zamierzał jedynie opisać jeden dzień, dzień, w którym doszło do katastrofy. Jednak gdy zaczął zagłębiać się w temat, poznawać fakty i ludzi, którzy przeżyli tę tragedię, planowany felieton zaczął się rozrastać, by w końcu stać się książką.

Badania zacząłem bardzo dawno temu. Wtedy myślałem, że chcę napisać felieton na ten temat - o samym dniu, w którym miał miejsce wypadek. To miał być krótki projekt. Po pierwszej wyprawie do Moskwy i do Kijowa zdałem sobie sprawę z tego, że historie osób, które spotykam, bardzo mocno we mnie utkwiły. W końcu stwierdziłem, że ta historia nie da mi spokoju, dopóki nie opiszę jej w książce.

Dlaczego doszło do katastrofy?

To było nagromadzenie wielu indywidualnych błędów, błędów projektowych, wad biurokracji itd. Żaden z tych błędów sam z siebie nie spowodowałby wypadku, ale połączenie tak wielu pomyłek dało tragiczny efekt. 15 lat różnych zaniedbań i kilka błędnych decyzji tego podjętych wieczoru...

Katastrofa w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości