Gorące tematy

Najnowsze badania: Niemowlę karmione butelką spożywa miliony cząsteczek mikroplastiku

Gorące tematy

Tom Merton / Getty Images

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez irlandzkich naukowców, dzieci karmione butelkami wykonanymi z polipropylenu mogą codziennie spożywać ponad milion cząsteczek mikroplastiku. Produkty na bazie wskazanego tworzywa sztucznego są powszechnie używane do przygotowywania i przechowywania żywności.

Najwięcej plastiku spożywają dzieci z krajów wysokorozwiniętych

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ludzie konsumują ogromne ilości maleńkich cząstek plastiku, powstałych w wyniku rozpadu większych jego kawałków.

Ostatnio swoje wyniki potwierdzające powyższą tezę przedstawili naukowcy z Irlandii, którzy przyjrzeli się 10 rodzajom butelek dla niemowląt i akcesoriom wykonanym z polipropylenu. W ciągu 21 dni testowania zespół odkrył, że ich sterylizacja i wystawienie na działanie wody o wysokiej temperaturze znacząco zwiększa uwalnianie mikroplastiku. Uzyskane dane pozwoliły badaczom oszacować, że przeciętne dziecko karmione butelką może spożywać codziennie 1,6 mln plastikowych mikrocząstek w ciągu pierwszych 12 miesięcy swojego życia. Naukowcy dodali także, że prawdopodobnie najwięcej plastiku spożywają dzieci z krajów wysokorozwiniętych:

  • 2,3 mln cząstek dziennie w Ameryce Północnej i
  • 2,6 mln w Europie.

Przypisali to stosunkowo niskim wskaźnikom dotyczących karmienia piersią w bogatszych krajach.

Irlandzcy badacze wskazali również, że poziomy te można łatwo zredukować, wprowadzając kilka prostych zmian, w tym płukanie butelek zimną sterylizowaną wodą i przygotowywanie mleka modyfikowanego w nieplastikowym pojemniku przed nalaniem go do butelki.

Warto dodać, że naukowcy postępowali zgodnie z oficjalnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi warunków sterylizacji i przygotowywania receptur.

Wpływ mikroplastiku na zdrowie dzieci

Autorzy stwierdzili zgodnie, że - mimo przeprowadzonych badań - nadal nie znają potencjalnych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze spożycia mikroplastiku przez niemowlęta.

Jest to obszar, który obecnie aktywnie sprawdzamy

- powiedział zespół z Trinity College Dublin.

Fay Couceiro z brytyjskiego uniwersytetu w Portsmouth, powiedziała, że ​​przedstawione wyniki potwierdziły "pilną potrzebę badań nad wpływem mikroplastików na zdrowie człowieka". Dodała także, że po zapoznaniu się z nimi nie należy jednak panikować.

Ryzyko związane z niesterylizowaniem butelek lub użyciem gorącej wody jest dobrze znane i bardzo realne, jednak ryzyko chorób musi przewyższać ryzyko związane z produkcją mikroplastików, dopóki nie zostanie potwierdzone ich zagrożenie dla zdrowia

- stwierdziła Couceiro.

Jak dbać o bioderka niemowlaka? Zobacz wideo:

>>> Zobacz także:

Jak ubierać niemowlę na spacer w czasie chłodu i upałów?

Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?

Jak ubierać niemowlę do snu?

Autor: Iza Dorf

Źródło: Nature Food / Medicalxpress

Pozostałe wiadomości