Nie żyje najstarszy grający polski aktor. W tym roku skończyłby 100 lat

Gorące tematy

Moment RFAndrei Troitskiy/Getty Images

W wieku 99 lat zmarł Robert Rogalski, najstarszy grający polski aktor. Był absolwentem warszawskiej PWST, na scenie występował od 1948 roku. O jego śmierci poinformował portal filmpolski.pl.

Zmarł Robert Rogalski

Dotarła do nas smutna wiadomość - 4 lipca 2020 roku zmarł aktor, Robert Rogalski. W grudniu 2020 r. świętowałby 100. urodziny. Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Robert Rogalski - kariera teatralna i filmowa

Aktor urodził się 15 grudnia 1920 roku. Jego ojcem był podoficer zawodowy Wojska Polskiego. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako pomocnik murarza, a rok po rozpoczęciu drugiej wojny światowej wstąpił do ZWZ/AK.

Po zakończeniu działań wojennych postanowił związać się z branżą artystyczną. W latach 1948-49 występował w Teatrze Wojska Polskiego. Następnie, z wyjątkiem lat 1955-56, gdy zaangażowany był w Teatrze Ziemi Opolskiej, został aktorem teatrów warszawskich: Polskiego, Ateneum, Ziemi Mazowieckiej i Ochoty.

Na ekranie zadebiutował na początku lat 60 ubiegłego wieku. W swojej karierze zagrał wiele ról drugoplanowych, m.in. w serialach "Polskie drogi" i "Dom" oraz w filmach: "Hubal", "Miasto 44", "Wołyń", "Pitbull. Ostatni pies" i "Kler". Aktor współpracował także przy powstawaniu filmu "Pokłosie", u boku Macieja Stuhra.

Robert Rogalski, który wyjawia przed bohaterami sekrety z czasów wojny, sam pracował na rampie podczas likwidacji getta w Siedlcach. Nie grał, tylko sobie coś przypominał. Zaproponował Władkowi kilka tekstów - dziś powiedziałbym, że kluczowych dla pewnych scen

- powiedział Maciej Stuhr (cytat za portalem Onet).

Po raz ostatni pojawił się na ekranie w 2019 roku w produkcji zatytułowanej "Kurier".

Najbliższym aktora składamy kondolencje.

>>> Zobacz także:

Demi Lovato w żałobie po ukochanym dziadku. „Ten człowiek ogromnie kochał Boga”

Zmarł Georg Ratzinger. Brat papieża miał 96 lat

Nie żyje Carl Reiner. Legendarny aktor komediowy zmarł w wieku 98 lat

Zobacz wideo: Wspomnienie o Emilu Karewiczu

Autor: Iza Dorf

Źródło: filmpolski.pl/onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF