Jak jest w kosmosie? Nicole Stott - astronautka NASA w Polsce

Gorące tematy


Nicole Stott była 52. kobietą, która znalazła się na orbicie Ziemi i 10-tą kobietą, która wyszła poza statek kosmiczny (dokonała spaceru kosmicznego) - dryfowała ponad 200 mil ponad Ziemią. Posłuchajcie jej wrażeń, którymi podzieliła się z widzami "Dzień Dobry TVN": "To było surrealistyczne przeżycie" - przekonywała Nicole Stott.

  • Nicole Stott i jej spacer w kosmosie
  • Inne pasje Nicole Stott
  • Wizyta Nicole Stott w Polsce

Zainteresuje cię też: Polacy odkryli kometę. To pierwszy raz od 80 lat!

Nicole Stott i jej spacer w kosmosie

Nicole Stott to astronautka NASA, która podczas dwóch misji (w 2009 na statku Atlantis i 2011 roku na Discovery) spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad 103 dni. Nicole jest także licencjonowanym pilotem i artystką, a swoje dwie największe pasje – kosmos i sztukę – łączy obecnie w działalności charytatywnej na rzecz ratowania środowiska naturalnego.

Nicole Stott była 52, kobietą, która znalazła się na orbicie Ziemi i 10-tą kobietą, która wyszła poza statek kosmiczny (dokonała spaceru kosmicznego) - dryfowała ponad 200 mil ponad Ziemią.

Nicole Stott odeszła na emeryturę w 2015 roku, po 27 latach pracy dla NASA i teraz dzieli swoim doświadczeniem i przeżyciami m.in. na festiwalach nauki - np. na trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Inne pasje Nicole Stott

Nicole Stott jest nie tylko astronautką, ale i artystką. Fotografuje i maluje. Obrazy powstawały również podczas podróży kosmicznych - malowanie farbami w przestrzeni kosmicznej to niełatwa sztuka - przyznaje Stott.

Malowałam akwarelami. To jest niesamowite, bo w kosmosie wszystko płynie. Nie możemy po prostu namalować obrazka, który widzimy za oknem, ponieważ pędzimy tysiące kilometrów na godzinę. To co widzimy przez okno, natychmiast znika - mówiła w "Dzień Dobry TVN" Nicole Stott.

Czy prace Nicole Stott można kupić? Oczywiście! Są one dostępne na stronie internetowej.

Wizyta Nicole Scott w Polsce

W dniach 12-14 stycznia odbywa się trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. To 3 sceny, ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 5 stref, w tym strefa Kosmos oraz kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych.

Wśród gości będą m.in. pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski czy amerykańska astronautka Nicole Stott. Spotkanie z Nicole Stott odbędzie się jeszcze dwa razy: niedziela, godz. 16:30 – 17:10, poniedziałek, godz. 12:30 – 13:20. Jej wykład ma dotyczyć między innymi tworzonej przez nią sztuki i jej przesłania.

Lot w przestrzeń kosmiczną to przeżycie przekraczające wyobrażenia. Kiedy się tego doświadcza, odczuwa się paradoksalnie większą niż kiedykolwiek wcześniej więź z Ziemią - przekonywała w jednym z wystąpień Nicole Stott.

Jak wygląda dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Osoby przebywające na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie nudzą się, ich dzień pracy jest skrupulatnie zaplanowany. Mimo intensywnej pracy, w tym szczególnym miejscu nie odczuwa się zmęczenia. Większość wolnego czasu załoga spędza, patrząc przez okienko.

Nicole Stott na stację kosmiczną zabrała farby wodne, ale okazało się, że w stanie nieważkości pewne rzeczy - na Ziemi proste - robi się zupełnie inaczej i jest to o wiele trudniejsze!

Nie da się też namalować tego, co jest za oknem, bo stacja porusza się bardzo szybko - mówiła Nicole Stott podczas przemówienia w Katowicach.

Zobacz więcej o kosmosie i o NASA: