Gorące tematy

Kim są członkowie załogi Apollo 11?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Fot. fStop Images - Caspar Benson / Getty Images

Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin to członkowie załogi Apollo 11, która jako pierwsza 50 lat temu dotarła na Księżyc. Celem misji Apollo 11 miało być wylądowanie na powierzchni księżyca, wykonanie spaceru, zebranie próbek powierzchni i skał księżycowych oraz powrót na Ziemię. Misja rozpoczęła się w środę 16 lipca 1969 roku

Apollo 11

16 lipca 1969 roku. z Przylądka Kennediego na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V ze statkiem kosmicznym Apollo składającym się z przedziału załogowego i silnikowego Columbia oraz lądownika księżycowego Eagle. Zgodnie z ustaleniami, pierwszym człowiekiem na księżycu miał być Neil Armstrong, który opuścił lądownik o godzinie 02:56 GMT, 21 lipca 1969 roku. W momencie schodzenia na powierzchnie księżyca Armstrong wypowiedział słynne słowa

It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind

Neil Armstrong: pierwszy człowiek na księżycu

Neil Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta w stanie Ohio. Od małego pasjonował się lotnictwem: gdy miał sześć lat po raz pierwszy usiadł w samolocie, konstruował modele latające i przeprowadzał eksperymenty w zbudowanym przez siebie tunelu aerodynamicznym. Licencję pilota zdobył bardzo szybko, bo w wieku 16 lat.

Po szkole średniej zapisał się na wydział inżynierii lotniczej na Uniwersytecie im. Johna Purdue w stanie Indiana. W 1949 roku został zmobilizowany jako pilot marynarki wojennej i w trakcie wykonał 78 misji bojowych. Doszedł do stopnia porucznika.

Pierwszy lot Armstronga w kosmos miał miejsce w 1966 roku. Był wtedy dowódcą załogowego programu Gemini 8.

Po powrocie z Księżyca Armstrong otrzymał stanowisko wiceszefa aeronautyki w NASA. Po roku zdecydował się jednak wykładać inżynierię kosmiczną na uniwersytecie w Cincinnati.

Wtedy kupił farmę, trzymał się z dala od życia publicznego i mediów, rzadko zgadzał się na wywiady.

Więcej:

Buzz Aldrin: drugi człowiek na księżycu

Buzz Aldrin to drugi astronauta, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu. Przydomek „Buzz” pochodzi jeszcze z dzieciństwa. Mówiła tak do niego młodsza siostra, która miała problemy z prawidłową wymową słowa „brother” (brat). Aldrin w 1963 roku został zakwalifikowany do trzeciej grupy astronautów NASA. Był pilotem rezerwowym w misjach Gemini 9 i Gemini 12. Był pilotem lądownika księżycowego Apollo 11 i drugim człowiekiem na Księżycu. W 2012 użyczył głosu postaci Astronoma w grze Mass Effect 3. Buzz Astral, jeden z bohaterów serii filmów animowanych Toy Story, otrzymał imię na cześć Aldrina.

Michael Collins: trzeci astronauta

Apollo 11 to druga i ostatnia misja kosmiczna Michaela Collinsa.Był w niej pilotem modułu dowodzenia. Pomimo, iż nie stanął na "srebrnym globie", to właśnie dzięki niemu pozostali członkowie ekipy byli wstanie wrócić do domu. Collins spędził w kosmosie 21,5 godziny. Przeprowadzał testy, obserwował Księżyc i przekazywał dane do centrum kontroli misji. Tak opisywał swoje wspomnienia z tamtych czasów:

Daleko mi do czucia się samotnym lub opuszczonym, czuję się częścią tego, co dzieje się na powierzchni Księżyca. Wiem, że byłbym kłamcą lub głupcem, gdybym powiedział, że mam najlepsze z trzech miejsc w Apollo 11, ale mogę powiedzieć z całą pewnością, że jestem doskonale zadowolony z tego, które mam. To przedsięwzięcie zostało zorganizowane dla trzech mężczyzn i uważam, że moje trzecie miejsce jest równie ważne, co każde z pozostałych dwóch.

Michael Collins odszedł z NASA w 1970 roku. Pracował w biurze spraw publicznych Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, a później przez osiem lat pełnił funkcję dyrektora amerykańskiego muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej. Jest autorem czterech książek

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości