Gorące tematy

Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne na 2022 rok?

Gorące tematy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
DGP/RMF 24
Osoba przewracająca blok na 2022 rok

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem wiele osób planuje swoje postanowienia noworoczne. Niektórzy chcą rzucić palenie, inni zrzucić kilogramy, a jeszcze inni rezygnują w ogóle z robienia planów na 2022 rok. Jakie postanowienia na nadchodzący rok są najpopularniejsze wśród Polaków?

Z przeprowadzonego przez United Surveys sondażu dla DGP i RMF FM wynika, że najwięcej Polaków... nie robi postanowień na nowy rok. Jednak uczestnicy biorący udział w badaniu mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. Jakie zatem są plany na nadchodzący rok, pomijając brak planów?

Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne?

25% ankietowanych odpowiedziało, że nie robi postanowień na nowy rok i była to najczęstsza odpowiedź. Ponadto, 37% odpowiedziało, że spodziewa się, iż kolejny rok będzie dla nich taki sam pod względem finansowym, jak ubiegły, a także taki sam w sprawach osobistych, rodzinnych i zdrowotnych. 

Sylwester

Horoskop na święta i sylwestra
Horoskop na święta i sylwestra
wideo 2/5

Na drugim miejscu, zdobywając 24%, było postanowienie bycia z bliskimi, a na trzecim, 21%, aktywniejszy tryb życia. Ponadto, ankietowani deklarowali, że będą więcej oszczędzać, znajdą więcej czasu na książkę, koncert lub wyjście do kina. Klasycznie również na liście postanowień noworocznych znalazło się przejście na dietę (prawie 18%) oraz rzucenie palenia (około 11%). Wśród pytanych znalazły się również takie plany, jak znalezienie lepszej pracy, pójście po podwyżkę czy poświęcanie mniej czasu na dotychczasową pracę. Zaskakujące może być postanowienie, które zdobyło 4% - zaszczepienie się. 

Nie wszyscy jednak podjęli już decyzję - 1,4% ankietowanych wciąż nie zdecydowała, czy i jakie postanowienia noworoczne będą chcieli podjąć. 

Postanowienia noworoczne w różnych grupach wiekowych

Z badania wynika, że osoby powyżej 50. roku życia najczęściej deklarowały brak postanowień noworocznych. Najmłodsi ankietowani najczęściej wybierali postanowienie odkładania i oszczędzania pieniędzy, a dalej przechodzenia na dietę oraz rzucania palenia. Osoby po 30. roku życia zaczynają odczuwać potrzebę spędzania czasu z bliskimi i wciąż chcą oszczędzać. Jak wskazują badania, osoby po 40. roku życia, ale przed 50. mają największą wiarę w możliwość zmiany dzięki postanowieniom noworocznym - wśród tej grupy najmniej ankietowanych wybrało opcję braku postanowień. 

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Postanowienia noworoczne według płci

Najczęstszym deklarowanym postanowieniem na nowy rok wśród kobiet jest chęć oszczędzania - 28%, dalej bardziej aktywny tryb życia (26%), przejście na dietę oraz znalezienie czasu na książki, kino lub koncert (25%). Mężczyźni, niezależnie od wieku, najczęściej deklarowali brak postanowień noworocznych - 31%, dalej chcą oni spędzać więcej czasu z bliskimi (26%), prowadzić bardziej aktywny tryb życia (18%), a na końcu więcej oszczędzać (16%).

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: DGP/RMF 24

Źródło zdjęcia głównego: Dilok Klaisataporn/Getty Images

Pozostałe wiadomości