Gorące tematy

Michał Koterski zagra Edwarda Gierka. Przeczytaj ekskluzywny wywiad z producentem. "To będzie najgłośniejszy film 2021 roku"

Gorące tematy

Aktualizacja:
Bartosz Krupa/East News

Michał Koterski na Instagramie pochwalił się zdjęciem, na którym aktor w ogóle nie przypomina samego siebie. Za to łudząco upodobnił się do dobrze znanej wszystkim Polakom postaci. Kto, oprócz Miśka Koterskiego, pojawi się w wyjątkowej, biograficznej produkcji?

Michał Koterski w nowej roli

Koterski właśnie podzielił się z fanami wyjątkową nowiną dotyczącą jego kolejnego, zawodowego projektu - Michał zagra główną rolę w filmie biograficznym o Edwardzie Gierku. Pod zdjęciem, na którym aktor wystylizowany został na pierwszego sekretarza KC PZPR, wyjaśnił fanom swoją metamorfozę. Wpis zaczął od adekwatnego zwrotu: "Towarzysze!!!"

Towarzysze !!! To już oficjalnie , w końcu mogę wam zdradzić do jakiej roli te wszystkie przygotowania i dodatkowe kilogramy ( aż 17 ? ), przede mną najtrudniejsze wyzwanie aktorskie w mojej dotychczasowej karierze!!! Przedstawiam wam pierwszego sekretarza KC PZPR towarzysza Edwarda Gierka. Ale to nie koniec niespodzianek. Moją żonę, Stanisławę Gierek zagra jedyna niepowtarzalna Małgorzata Kożuchowska ? Na resztę obsady musicie jeszcze chwile poczekać . Za dwa tygodnie ruszają zdjęcia, trzymajcie za mnie kciuki ?? Pomożecie???

- napisał pod zdjęciem. We wpisie ujawnił więc także, kto wcieli się w rolę żony Edwarda Gierka, Stanisławy Gierek. Będzie to Małgorzata Kożuchowska.

Film biograficzny o Edwardzie Gierku

Produkcja filmu o Edwardzie Gierku ruszy 27 lipca na Śląsku. Do roli tytułowej przygotowuje się Michał Koterski. Aktor przytył aż 17 kilogramów, by upodobnić się do słynnego komunistycznego przywódcy.

Producentem filmu jest Global Studio - Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk, niezależni producenci głośnych filmów m.in. "Proceder", "Krime Story – Love Story", którego premiera zaplanowana jest jesienią tego roku. Autorami scenariusza są Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Tradycyjnie już reżyserią obrazu zajmie się Michał Węgrzyn, a zdjęciami jego brat – Wojciech Węgrzyn. To trzecia już wspólna produkcja braci Węgrzyn w Global Studio

- czytamy na onet.pl

Do obsady dołączy także Rafał Zawierucha. Pozostali aktorzy zaangażowani w projekt póki co nie są jeszcze znani.

Premiera filmu zapowiedziana jest na 2021 rok - w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka. Twórcy zapowiadają, że będzie to najważniejszy polski obraz przyszłego roku.

Janusz Iwanowski o filmie "Gierek"

Oprócz zdjęcia Michała Koterskiego w sieci nie ma za wiele informacji na temat produkcji. Dlatego zapytaliśmy o nią samego twórcę, Janusza Iwanowskiego. Co powiedział o przygotowaniach do roli Małgorzaty Kożuchowskiej?

Małgorzata Kożuchowska również podchodzi do tej roli bardzo poważnie, bo jest to duże wyzwanie. Aktorzy przeczytali wszystko, co tylko mogli o postaciach, w które mają się wcielić. Spotykali się również z ludźmi, którzy ich znali, co będzie widoczne na ekranie. Małgosia rozumie, że to trudna rola i dużo ćwiczy. Była już na około 20 próbach od stycznia. Jest to iście hollywoodzkie przygotowanie aktorów – nie tylko Miśka Kotarskiego, ale całej obsady. Pani Stanisława, którą zagra Małgosia, zostanie odkłamana w naszym filmie. To nie było tak, że ona była jakąś modnisią, choć tak utarło się w polskich mediach

- powiedział Iwanowski. Czy zapowiada nam się iście hollywoodzka produkcja?

To jest pilnie przygotowywany film. Michał Koterski przygotowuje się już od stycznia, co stanowi nietypowe podejście w polskim filmie – próby zaczęły się prawie na 7 miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć. Jeśli zaś chodzi o Miśka Koterskiego, to on nie tylko przytył, ale nauczył się nawet nieźle mówić po francusku. Gierek był pełny optymizmu, nie był cyniczny. Tak jak i Michał Koterski, który dosłownie wchłonął tę postać

- dodał producent. Nie mogliśmy nie zapytać również, co skłoniło go do zajęcia się akurat tą postacią. Jak się okazało, Pan Janusz przyjaźnił się przez 20 lat z osobistym sekretarzem Gierka, który, niestety, zmarł dwa lata temu.

Mieliśmy razem zrobić ten film. Czasami przychodziłem do niego z określonym poglądem na Gierka wykutym przez media, nawet przez te ostatnie 40 lat. I on próbował mi to delikatnie doprostować. Potem te wszystkie rzeczy, które ja przez całe życie sprawdzałem, wycinał zupełnie samodzielnie trójce naszych scenarzystów i oni przez trzy lata chodzili i to sprawdzali. Rozmawiali ze świadkami, czytali dokumenty i tak powstał ten scenariusz, który dotyczy jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Polsce

- powiedział. Jak więc zostanie zaprezentowany Edward Gierek? Czy dzięki obrazowi poznamy nieznane fakty na jego temat?

W filmie Państwo będą mogli zobaczyć więc postać Gierka z wielu stron i tym samym wysnuć własne wnioski. Jakby nie było, w badaniach Edward Gierek zawsze oceniany jest przez Polaków jako jeden z pięciu najważniejszych polityków XX wieku, a jako jedyna postać z tej piątki, nie doczekał się filmu

- wyznał.

Janusz Iwanowski zwrócił także naszą uwagę na kondycję polskiego kina.

Nie będziemy mieli w Polsce kina przez duże K dopóki nie będziemy mieli na obrazie bohaterów. Bohaterów, z którymi identyfikuje się widz. Nie musi być to bohater całkowicie pozytywny, Gierek też taki nie był. Ten film nie będzie laurką. Po prostu widz się musi o niego martwić. Dopóki w kinie nie będziemy mieć bohaterów, nasze kino będzie lokalne

- podsumował trafnie producent, tym samym ostatecznie utwierdzając nas w przekonaniu, że wybór takiego tematu był słuszny.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Iga Lis ofiarą hejtu. W obronie partnerki stanął Taco Hemingway

Dlaczego Małgorzata Kożuchowska uciekła z miasta? "Żeby nie czuć się jak zając na polowaniu"

Takiej Małgorzaty Foremniak jeszcze nie widzieliście. Fanka: "Najważniejsze, że osiwieć można pięknie"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości