Gorące tematy

Memy o koronawirusie sposobem na stres? Tomasz Jachimek: „Humor może pomóc, acz niekoniecznie musi”

Gorące tematy


Ostatnim bohaterem wielu memów stał się koronawirus. To pokazuje, jak śmiechem staramy się oswoić obecną stresującą sytuacją. Nie brakuje też jednak głosów, że nie wypada, by żartować z czegoś, przez co umierają ludzie. Jak powstają satyryczne treści? Czy są nam potrzebne?

Humorem w koronawirusa

Koronawirus jest z pewnością poważnym tematem, który w jakiś sposób musi zostać przez nas oswojony. Stąd duża liczba związanych z nim memów, które zalały Internet.

Na pewno humor może pomóc, acz niekoniecznie musi. To jest kwestia bardzo indywidualna. (…) Każdy ma inne poczucie humoru

- ocenił satyryk Tomasz Jachimek.

Właśnie dlatego żartobliwe treści jednych będą śmieszyły, a innych żenowały. Nawet dobry mem może przez niektórych zostać uznany za oburzający. I chociaż wiele osób oceni satyryczne treści o koronawirusie jako nieodpowiednie, w jakiś sposób pozwolą one na oswojenie tematu.

Granice w memach?

Jak wiadomo, niektórych satyryczne treści będą obrażały, inni podejdą do nich z humorem, a nawet udostępnią obrazek. Tematyka jest różnorodna i - według Tomasza Jachimka - nie istnieje coś takiego jak granica podczas tworzenia memów.

Jeżeli postawimy granicę „tutaj nie można się śmiać!”, znajdzie się nie Tomek Jachimek, znajdzie się 400 odważnych, którzy od razu staną po tej drugiej stronie granicy

- podkreślił satyryk w Dzień Dobry TVN.

Monty Python czy Woody Allen śmiali się z tematów naprawdę poważnych, takich jak śmierć. Widać to również w wielu komiksach, które łamią tabu.

Co więcej, publiczność jest rozczarowana, jeżeli ten żart jest za lekki

- stwierdził Tomasz Jachimek.

Jego samego bawią przede wszystkim żarty obyczajowe, zaskakujące, ale i z pewnym pomysłem.

Twórcy memów i satyrycznych treści

Kabaret Amelijush, Maciej Zięba, Agnieszka Szuścik, Andrzej Milewski, Marta Nowak - to m.in. dzięki nim możemy mieć w tych dniach chociaż odrobinę humoru. Co mówią o tworzonych przez siebie treściach? Dlaczego Marcin Meller często udostępnia na swoim profilu satyryczne obrazki i filmiki? O tym w reportażu Bartka Dajnowskiego. Zobacz:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości