Gorące tematy

Maturzyści przystąpili do egzaminów. Jak rodzice i nauczyciele radzą sobie ze stresem?

Gorące tematy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Matura – stres nie tylko dla maturzystów
Matura – stres nie tylko dla maturzystówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów w polskim systemie edukacji. Nic dziwnego, że stresują się nią nie tylko uczniowie, ale również ich nauczyciele i rodzice. Jak radzą sobie z silnymi emocjami? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN nauczyciel Przemek Staroń, dziennikarka i psycholog Małgorzata Ohme oraz muzycy: Edyta i Łukasz Golec.

Stres rodziców maturzystów

Egzamin maturalny wiąże się z dużym stresem - w końcu to jeden z najważniejszych egzaminów w polskim systemie edukacji. Emocje, które mu towarzyszą, udzielają się nie tylko uczniom, ale również nauczycielom i rodzicom. Ważną rolą dorosłych jest wspieranie i motywowanie maturzystów. Jak dorośli radzą sobie w tych trudnych chwilach?

Wśród rodziców tegorocznych maturzystów jest m.in. dziennikarka i psycholog Małgorzata Ohme. Prezenterka Dzień Dobry TVN nie ukrywa, że bardzo przeżywa egzamin dojrzałości jej syna, ale podchodzi do tego ze spokojem. - Ja się mniej stresowałam niż moje dziecko (...) mam poczucie, że to nie jest koniec świata - wyjaśnia psycholog.

- To doświadczenie i pasja jest często dużo ważniejsze, gdzieś jest taki luz, który mówi o tym, że rzeczywiście ten świat się nie skończy, nawet gdyby była poprawka, ale dzieci przez to, że są w tej atmosferze nakręcania tej spirali stresu, to bardziej się stresowałam tym, że mój styl się stresuje - dodaje. Dziennikarka podkreśla, że gdy odwiozła syna, emocje wzięły górę. - Jak poszło, to się popłakałam, ale popłakałam się, że oddaje go światu - wyjaśnia.

Maturzyści przystąpili do egzaminów

Do egzaminu maturalnego podchodzi w tym roku również syn muzyków Edyty i Łukasza Golców. Jak tłumaczy Edyta, ich dziecko uczęszcza do liceum muzycznego, przez co proces egzaminacyjny rozpoczął się u niego już w marcu.

- Trochę ten stres spowodowany maturą był troszeczkę większy. Brakowało czasu, żeby się naprawdę na spokojnie przygotować - wyjaśnia. - Bez korepetycji nie ma szans, to jest jakieś takie zjawisko powszechne. Bartek brał korepetycje z matematyki, angielskiego i polskiego - dodaje Łukasz.

Jak nauczyciele radzą sobie ze stresem?

Wiele osób zapomina, że stres związany z egzaminem maturalnym dotyka nie tylko dzieci i ich rodziców. Duże emocje podzielają również nauczyciele. - My się denerwujemy wszyscy. Nie jest to dokładnie takie denerwowanie jak rodziców. My często martwimy się o rzeczy proceduralne - wyjaśnia nauczyciel, Przemek Staroń.

- Nauczyciele i nauczycielki w Polsce nie mają żadnego systemowego wsparcia, jeżeli chodzi o ogarnianie swoich emocji, uczenie się ich regulacji - podkreśla. - Każdy robi co może, my się staramy jako psycholodzy i psycholożki robić wszystko, co się da, aby nauczyciele mogli ten stres w zdrowy sposób rozładowywać, żeby to się nie odkładało i żeby nie był on wypierany - dodaje.

Małgorzata Ohme postanowiła podziękować nauczycielom za wkład, jaki wnieśli w przygotowanie dzieci do matury. - Daliście radę. Dwa lata tej zdalnej nauki, w której musieliście nabyć tyle umiejętności, zrobiliście niesamowite rzeczy dla naszych dzieci. Do mnie wielu nauczycieli pisało, nie zapominajmy, że oni też się stresują i oni kochają te dzieci - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości