Gorące tematy

Matura 2021. Przecieki na Podlasiu. Czy maturzyści znali temat rozprawki?

Gorące tematy

Tim Macpherson/Getty Images

4 maja przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z języka polskiego w wyszukiwarce Google użytkownicy z Podlasia zaczęli wpisywać hasła: "Lalka ambicja", "motyw ambicji", "Wokulski" oraz "ambicja w lekturach". Czy doszło do przecieku tak jak w ubiegłym roku?

Matura 2021 trwa. Absolwenci szkół średnich mają już za sobą egzamin z języka polskiego. Jednym z zadań było napisanie rozprawki. Jak co roku maturzyści szukali drogi na skróty i przecieków związanych z tematem wypracowania.

Matura z języka polskiego 2021. Przecieki na Podlasiu? Niepojące wyszukiwania

Tuż po godzinie 7 rano internauci zauważyli niepokojący trend w wyszukiwarce Google. Okazuje się, że mieszkańcy Podlasia, podobnie jak rok temu od rana wyszukiwali frazy związane z tematem rozprawki. Hasło "Lalka ambicja" od godz. 7:17 szybko zaczęło zyskiwać na popularności. Internauci wpisywali także zapytania dotyczące motywu ambicji, Wokulskiego oraz ambicji we wszystkich lekturach. Co ciekawe, wspomniane hasła były wyszukiwane w Google tylko w województwie podlaskim. Podobne frazy wpisywane były również na Mazowszu, ale dwie godziny później, gdy egzamin już trwał. Czy zatem doszło do przecieku maturalnego na Podlasiu?

CKE zabrała głos

Sprawę skomentował w rozmowie z Onetem dyrektor CKE Marcin Smolik. - Wyszukiwania w Google Trends działają na zasadzie porównywania częstotliwości i wyszukiwania fraz względem innych miejscowości. I faktycznie trochę podejrzanie wygląda to, że frazy dotyczące tematu rozprawki na tegorocznej maturze dotyczyły początkowo jednego województwa - podkreślił. - Być może dyrektor szkoły otworzył przesyłkę, którą otrzymał przed egzaminem, do czego nie ma absolutnie prawa. My to oczywiście zgłosimy na policję, bo tyle jesteśmy w stanie zrobić - dodał.

Historia zatacza koło

Przypomnijmy, że rok temu sytuacja była podobna. Wówczas o godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne". Natomiast o godz. 7 zauważono w Google dokładny temat, który tego samego dnia pojawił się na maturze z języka polskiego: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów 'Wesela'".

Zobacz także:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane z 4 maja

Rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Kto może wziąć w nich udział?

Matura 2021 - terminy egzaminów

Zobacz wideo: Triki na szybką i efektywną naukę

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: onet.pl

Pozostałe wiadomości