Gorące tematy

Według badaczy z Chin maseczki noszone w domu chronią przed zakażeniem

Gorące tematy

Getty Images/Nico De Pasquale Photography

Od soboty w Polsce nie trzeba mieć maseczek na ulicy, pod warunkiem zachowania 2 metrów dystansu. Tymczasem okazuje się, że ich noszenie w domu aż o 80 proc. obniża ryzyko zakażenia. Liczby pochodzące z Chin sugerują bowiem, że do większości zakażeń jednego człowieka przez drugiego dochodzi w rodzinach.

Badanie ma się ukazać na łamach „BMJ Global Health”. Jego autorzy przeprowadzili ankiety wśród 460 osób należących do 124 rodzin w Pekinie. Pytali o działania związane z higieną i inne zachowania, które mogą mieć znaczenie dla ryzyka zachorowania.

Koronawirus - do większości zakażeń dochodzi w rodzinach

W każdej rodzinie żyła przynajmniej jedna osoba z potwierdzoną chorobą COVID-19. Średnio w rodzinach były 4 osoby, ale liczba ta wahała się między 2 a 9. Jako domowników naukowcy uznali osoby, które mieszkały z chorym przynajmniej przez 4 dni przed i 24 godziny po pojawieniu się pierwszych objawów.

W 41 rodzinach doszło do dalszych zakażeń. W ten sposób zachorowało 77 dorosłych i dzieci. To znaczy, że zainfekowana została prawie co czwarta osoba. Większość dzieci miała łagodne objawy, jedno nie miało wcale. 83 proc. dorosłych także przeszło chorobę łagodnie, u 10 proc. objawy były silne. Stan jednej osoby był krytyczny.

Koronawirus - zmniejszanie ryzyka zakażenia

Kilka działań zmniejszało jednak ryzyko zachorowania nawet w bardziej zatłoczonych domach. Były to:

  • stosowanie środków dezynfekujących
  • otwieranie okien
  • utrzymywanie dystansu przynajmniej jednego metra.

Dezynfekcja zmniejszała ryzyko o 77 proc. Pomagały także maseczki noszone przez domowników, w tym osobę chorą, zanim pojawiły się objawy. W tym przypadku ryzyko spadało o 79 proc.

Zagrożenie rosło natomiast aż czterokrotnie, jeśli chora osoba miała biegunkę. Jeśli przy tym utrzymywała z innymi bliski kontakt, np. jadła wspólne posiłki czy oglądała telewizję - ryzyko rosło aż 18-krotnie.

Zdaniem badaczy, wyniki wskazują na zasadność noszenia maseczek także w domach.

Uzyskane rezultaty mają szczególne znaczenie dla rodzin żyjących z osobą objętą kwarantanną czy pracownikiem służby zdrowia.

Badanie to potwierdza, że największe ryzyko domowego zakażenia pojawia się, zanim wystąpią objawy. Pokazuje jednak, że środki ostrożności (niefarmaceutyczne interwencje), takie jak noszenie maseczek, dezynfekcja i dystans społeczny mogą zapobiegać zarażaniu COVID-19 w trakcie pandemii, niezależnie od wielkości rodziny i domu

- twierdzą autorzy publikacji.

Domowe zakażenia to ważny czynnik napędzający wzrost pandemii

- piszą badacze. Jak wskazują, ich wnioski mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu zaleceń dla rodzin w rejonach o dużej liczbie zakażeń czy dotkniętych innymi czynnikami ryzyka.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości