Gorące tematy

Mascne, czyli trądzik od maseczki. Jak sobie z nim poradzić? "Najlepiej zrezygnować z makijażu twarzy"

Gorące tematy

Przed 2020 rokiem nikt z dermatologów o takiej przypadłości nie słyszał. Mascne to pandemiczna "nowość" wśród problemów skórnych. Nazwa wywodzi się od połączenia dwóch angielskich słów. "Mask" - maseczka oraz "acne" - trądzik. O ile bowiem zakrywanie nosa i ust chroni nas przed zarażeniem, o tyle niekoniecznie jest dobre dla skóry. Jak więc uporać się z feralnym "mascne"?

Mascne - czym jest i jak je rozpoznać?

Mascne to widoczne pogorszenie się stanu skóry w obszarach na co dzień zakrywanych przez maseczkę - czyli w okolicach żuchwy, brody, ust i policzków. Ten "pandemiczny" typ trądziku szczególnie często dotyka tych z nas, którzy ze względu na obostrzenia muszą zakrywać twarz nawet przez kilka godzin w ciągu dnia.

- Niewątpliwie bardzo dużo osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zauważa zmiany centralnie zlokalizowane w tym obszarze - przyznaje kosmetolog Justyna Gałat. Okazuje się bowiem, że środowisko, które tworzy się pod maseczką jest wprost idealnym "inkubatorem" dla bakterii. - Jest tam wilgoć, jest tam ślina, ciepło - wymienia ekspertka. Sama maseczka zaś tworzy dla mikroorganizmów barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy nawet kilkanaście minut noszenia, by wywołać na skórze nasilenia zmian trądzikowych.

Dlaczego noszenie maseczki może powodować trądzik?

Okazuje się, że wielkie znaczenie ma rodzaj maseczki. - Chirurgiczne zmieniamy kilka razy dziennie. Materiałowe, najlepiej bawełniane, musimy mieć co najmniej dwie, by codziennie je przeprać, wyprasować - podkreśla Justyna Gałat - Temperatura pomaga, nawet po praniu. I nie zamieniać się maseczkami - kosmetolog zdecydowanie tego odradza ze względów higienicznych.

Jak natomiast dbać o cerę, by profilaktycznie uniknąć wątpliwej przyjemności doświadczenia "mascne"? - Najlepiej zrezygnować z makijażu twarzy w tym obszarze - sugeruje Justyna Gałat - Albo robić dużo delikatniejszy makijaż.

Podstawą powinno być łagodne, ale skuteczne oczyszczanie twarzy i właściwa pielęgnacja. Powinniśmy unikać bardzo agresywnych, alkoholowych substancji i dogłębnie oczyszczających produktów. - To zaburzy barierę wodno-lipidową na skórze - przestrzega przed takimi wyborami kosmetolog. Co doradza? Delikatne składy - dobre są np. płyny micelarne, wody termalne, mgiełki. - Są już np. produkty z olejkiem z drzewa herbacianego - sugeruje, zaznaczając, że tego typu formuły zostały już opracowane właśnie z myślą o mascne. Najważniejsza zasada pielęgnacji? - Bez zapachów, kolorów. Im mniej w pielęgnacji się dzieje, tym lepiej - podsumowuje Justyna Gałat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionek Johnson&Johnson. "Korzyści przeważają nad ryzykiem"

Potrzebujesz relaksu? Idź do kuchni, zrób sobie masaż... łyżkami

Piłkarz-elegant Grzegorz Krychowiak. Czy widział memy dotyczące jego nowej fryzury?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości