Gorące tematy

Mariusz Szczygieł o nowej książce: „Piszę głównie ze zdenerwowania”

Gorące tematy

Aktualizacja:

20 lat temu Mariusz Szczygieł po raz pierwszy wyjechał do Pragi. „Osobisty przewodnik po Pradze” to także dziesiąta książka w dorobku reportera. Szczygieł ma więc co świętować. Jak mówi, najnowsza książka powstała ze zdenerwowania. Co tak "wzburzyło" pisarzem?

„Osobisty przewodnik po Pradze” – nowa książka Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł na przestrzeni ostatnich 20 lat wydał wiele książek o Czechach, co sprawiło, że jest uznawany za swoistego ambasadora naszego sąsiada. Jak sam mówi, „Osobisty przewodnik po Pradze” powstał ze zdenerwowania.

Ciągle dostawałem pytania – na maila, na Instagramie, na Facebooku – Panie Mariuszu, gdzie w Pradze, gdzie nie ma turystów? Pan coś poleci, do mieszkania, do jedzenia. Ma Pan swoje miejsca? Chciałabym szlakiem Szczygła. Mogę odpowiadać raz w tygodniu, ale dziesięć razy w tygodniu… Pomyślałem sobie – przecież to powinna być książka. I tak powstał „Osobisty przewodnik po Pradze”. Niektórzy piszą książki z miłości, z takiej wewnętrznej potrzeby, a ja głównie piszę ze zdenerwowania

- powiedział Mariusz Szczygieł podczas rozmowy na antenie.

O czym tak naprawdę jest „Osobisty przewodnik po Pradze?

Jak ktoś się uprze, to jest przewodnik. Ale jak ktoś się uprze inaczej, to jest to opowieść o Pradze, którą można czytać od początku do końca, ale i o miłości do miasta, i ludzi

- wyjaśnił Szczygieł.

Zapewnił także, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. I ci, którzy chcą zwiedzić Pragę szlakiem Szczygła, ale także czytelnicy spragnieni linearnej powieści. Będą mogli choćby przeczytać o rzeźbiarzu, który projektował jedynie pomniki konne, ale i o Szwejku, a właściwie o opozycyjnych wobec głównego nurtu czeskiego myślach.

Mariusz Szczygieł w oczach Czechów

Mariusz Szczygieł Czechami zachwycił się wspomniane 20 lat temu, a dzięki swoim książkom rozkochał w tym kraju także Polaków.

Dostałem kiedyś od rządu czeskiego odznaczenie za propagowanie dobrego imienia Republiki Czeskiej w świecie

- wyznał Mariusz.

W najnowszej książce Szczygieł pozwala poczuć czytelnikom zapach Pragi.

Esencja czeskości jest na Žižkovie – tam pachnie piwem połączonym z zapachem mydlin z prania

- opowiedział Szczygieł, dając widzom Dzień Dobry TVN przedsmak tego, co znajdą w jego przewodniku. Ta książka pozwoli poczuć Pragę każdym zmysłem.

Mariusz Szczygieł pokochał Czechów za to, że nie starają się nikomu przypodobać. Co ciekawe, taką pokorę wykazuje także sam autor. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak gorąco zachęcić do przeczytania jego najnowszej książki.

Zobacz także:

Mariusz Szczygieł o rodzinnej miejscowości: "Kiedyś Złotoryja była kulą u nogi, dziś to mój posag!"

Mariusz Szczygieł laureatem Literackiej Nagrody Nike 2019

Szczepan Twardoch wyróżniony przez brytyjski „The Times”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości