Gorące tematy

42. edycja Maratonu Warszawskiego już pod koniec września. Organizatorzy zapewniają, że wydarzenie się odbędzie

Gorące tematy

Ghislain&Marie David de Lossy/Getty Images

Mimo pandemii koronawirusa i wynikających z tego powodu ograniczeń w przeprowadzaniu imprez masowych, organizatorzy Maratonu Warszawskiego zapewniają, że 27 września odbędzie się 42. edycja tej imprezy. Biegacze wystartują w czterech grupach po 250 osób.

42. edycja Maratonu Warszawskiego

Maraton to impreza z duszą - bieg rozgrywany jest nieprzerwanie od 1979 roku, są zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 41 edycjach. Nakłada to na nas szczególe zobowiązanie i jesteśmy gotowi ponieść koszty związane z "przeformatowaniem" zawodów na potrzeby świata pandemii. Środowisko biegowe jest bardzo zdyscyplinowane i odpowiedzialne. Nie mam wątpliwości, że biegacze będą w stanie dopasować się do najbardziej restrykcyjnych reguł. Jak zawsze, na pierwszym miejscu stawiamy ich zdrowie oraz bezpieczeństwo , tak jak miało to miejsce podczas wszystkich poprzednich edycji biegu

– powiedział cytowany w wydanym komunikacie prezes Fundacji Maraton Warszawski Marek Tronina.

Maraton Warszawski - zasady podczas pandemii

Obowiązywać będzie restrykcyjny reżim sanitarny, w ramach którego m.in. zabraknie stacjonarnego biura zawodów, a uczestnicy otrzymają pakiety z numerem startowym kurierem. Strefy startu i mety poszerzone zostaną tak, aby umożliwić biegaczom przestrzeganie zasady dystansu społecznego, zaś czas przebywania w nich zostanie ograniczony do 15 minut. Przebywanie w strefach startowych będzie możliwe wyłącznie w maseczkach. Woda i odżywki, a także pamiątkowe medale będą samodzielnie pobierane przez biegaczy w hermetycznie zamykanych paczkach. Na trasie biegu zabraknie trybun oraz specjalnych stref kibicowania. Centrum sportowych zmagań będzie Plac Teatralny.

Maraton Warszawski 2020 - czy można się jeszcze zapisać?

Zapisy na bieg stacjonarny zostały już zamknięte. Nadal można jednak zapisać się na bieg wirtualny, który jest dostępny za pomocą specjalnej aplikacji. Będzie można wziąć w nim udział w każdym miejscu na świecie.

Maraton Warszawski nie zatrzymał się ani razu na swojej 42-letniej trasie. Nie zatrzymujcie się i Wy, bądźcie częścią tej historii!

– podkreślił Tronina.

Rejestracja na bieg stacjonarny przy obecnie panujących ograniczeniach jest już wstrzymana, jednak zachęcamy wszystkich do udziału w biegu wirtualnym. Jest to ukłon dla biegaczy, którzy pomimo dość wąskiej grupy kwalifikowanej do biegu głównego, chcą uczestniczyć w Maratonie. Każdy może stać się częścią tego wyjątkowego biegowego wydarzenia, które w ostatni weekend września z pewnością rozbiega nie tylko Warszawę, ale całą Polskę. Jest to propozycja dla spragnionych rywalizacji sportowej, ale także okazja do wyrażenia przynależności do biegowej społeczności w tych trudnych czasach. Przypominam, że Maraton Warszawski jest świętem nie tylko biegaczy, ale także wielu innych przedstawicieli całego środowiska sportowego – w tym również podwykonawców i sponsorów przygotowujących to wydarzenie

- dodał Tronina.

Bieg wirtualny to również okazja do sprawdzenia swoich sił dla mniej doświadczonych biegaczy, ponieważ do wyboru, oprócz dystansu maratońskiego, będzie także półmaraton oraz trasy o długości 10 i 5 kilometrów.

Maraton Warszawski to również akcja społeczna - #BiegamDobrze . W jej ramach uczestnicy tworzą wirtualne zbiórki, na których zbierają pieniądze na wybrany cel, zasilając jedną z organizacji charytatywnych. W zeszłym roku zebrano 1,5 miliona złotych. Obecnie jest to już blisko 50 tysięcy złotych.

Wojciech Machnik, aby nie wypaść z formy, przebiegł dystans maratoński wokół łóżka. Obejrzyj materiał:

Zobacz także:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Aleksandra Lewandowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości