Gorące tematy

Malta zaszczepiła 90 proc. ludności. "Mamy rekord świata"

Gorące tematy

Aktualizacja:
Morsa Images/Getty Images

Malta to pierwszy kraj, w którym całkowicie zaszczepiono ponad 90 procent ludności przeciwko COVID-19. Natomiast w Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższa liczbę zgonów od 12 marca. Francja rekomenduje dawkę przypominającą dla osób po 65. roku życia i szczególnie narażonych na ciężki przebieg.

Malta zaszczepiła 90 proc. ludności

Na Malcie zamknięto już niemal wszystkie ośrodki, gdzie szczepiono obywateli. Pozostał jeden, na uniwersytecie w mieście Msida. To właśnie w tym kraju wyszczepiono przeciwko COVID-19 90 proc. ludności powyżej 12. roku życia.

Według danych Ministerstwa Zdrowia Malty szczepienia zakończyło 410 tysięcy z około pół miliona mieszkańców.

- Mamy rekord świata - oświadczył szef resortu zdrowia Chris Fearne.

Ogłosił, że od 6 września ludzie w pełni zaszczepieni będą mogli uczestniczyć w imprezach, gdzie nie ma miejsc siedzących. Najpierw z udziałem stu osób. W przypadku wydarzeń z miejscami siedzącymi, jak na przykład wesela czy koncerty, będzie to limit do 500 osób.

Francja rekomenduje trzecią dawkę

Francuska agencja rządowa ds. zdrowia wydała komunikat, w którym informuje, że rekomenduje dawkę przypominającą.

- Po przeanalizowaniu dostępnych danych HAS proponuje dawkę przypominającą szczepionki Pfizer lub Moderna dla osób w wieku od 65 lat i dla osób z chorobami współistniejącymi, zwiększającymi ryzyko ciężkich postaci COVID-19 - brzmiał komunikat.

18 sierpnia 2021 r. rozszerzono kampanię dawki przypominającej na tę część populacji, która cierpi na choroby współistniejące, jak np.: cukrzyca, otyłość, itd., narażające na zwiększone ryzyko ciężkiej postaci COVID-19. Sytuacja ta dotyczy znacznie większej populacji niż osoby "bardzo wysokiego ryzyka", co odnosi się do ograniczonej listy chorób.

Wielka Brytania odnotowała więcej zgonów

W wielkiej Brytanii odnotowano 174 zgony z powodu COVID-19 - to najwyższa liczba od 12 marca. We wtorek poinformowano także o wykryciu 30,8 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Pod względem zakażeń kraj jest na szóstym miejscu, a pod względem zgonów na siódmym.

Do poniedziałku zaszczepiono w pełni 77,2 proc. mieszkańców powyżej 16. roku życia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co nam grozi za brak szczepienia?

Autor: Daria Pacańska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości