Po trzymiesięcznej przerwie w Polsce wznowiono loty międzynarodowe. Kiedy wrócą rejsy LOT-u?

Gorące tematy


W Polsce wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy. Nasze granice z powodu pandemii koronawirusa były zamknięte od 15 marca. Po przerwie pasażerów, przewoźników oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne, które mają zapewniać bezpieczeństwo podróży. Które linie wznowiły działalność? Kiedy zrobi to nasz narodowy przewoźnik?

Międzynarodowe loty wznowione

Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa w Polsce wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy. Nasze granice były zamknięte od 15 marca.

Od północy z wtorku na środę przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym w Dzienniku Ustaw, do 30 czerwca będzie obowiązywał zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.

Te kraje znalazły się na liście wykluczającej z uwagi na liczbę zakażeń. Tam, gdzie mamy informacje o wzmożonej skali zachorowań, ten kraj jest wpisywany na listę krajów, do których nie można podróżować

- powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W środę swoje pierwsze loty do naszego kraju wykonały holenderskie linie KLM oraz Air France.

W pierwszym tygodniu francuska linia zaoferuje sześć lotów z/do naszej stolicy, aby stopniowo zwiększać częstotliwość do siedmiu i dziewięciu lotów tygodniowo. Po 27 lipca pasażerowie będą mieli do dyspozycji 11 lotów w tygodniu na tej trasie

- poinformowała francuska linia. 3 lipca przewoźnik planuje zainaugurować nową trasę: Kraków-Paryż, której start wyznaczony na koniec marca nie odbył się z powodu wybuchu pandemii.

Które linie lotnicze wznowiły działalność?

Z trójki największych linii lotniczych operujących w Polsce połączenia 17 czerwca wznawia Wizzair, a Ryanair planuje to na 1 lipca.

Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały, że także wznowią rejsy międzynarodowe 1 lipca.

Bardzo chcielibyśmy, aby ta siatka połączeń była taka, jak jeszcze w marcu. Ale na początku te liczby operacji będą ograniczone

– zaznaczył Krzysztof Moczulski z Polskich Linii Lotniczych LOT. Pasażerowie będą mogli polecieć do wybranych krajów Strefy Schengen, między innymi Niemiec, Czech czy Belgii, a także zaplanować wakacje w Grecji, Bułgarii czy Hiszpanii.

Lotniska również odbudowują siatkę połączeń.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to się zaczyna. Mamy nadzieję, że dynamika wznawiania tych połączeń będzie szybka i coraz szybsza

- powiedziała rzeczniczka prasowa lotniska w Gdańsku Agnieszka Michajłow.

Mamy na razie kilka kierunków. Natomiast z każdym dniem one będą przybywać, zgodnie z tym, co ogłaszają przewoźnicy

- zapewnił prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Ruch lotniczy - nowe wytyczne

Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe zasady zapewniające bezpieczeństwo podróżowania. Chodzi m.in. o noszenie przez pasażera maseczki w trakcie całej jego podróży, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk. Podróżnym mierzona jest też temperatura. Dopuszczalna temperatura ciała zezwalająca na lot to 38 stopni Celsjusza.

Linie lotnicze dostosowując się do zasad bezpieczeństwa m.in. uprościły serwis pokładowy i ofertę gastronomiczną tak, aby zminimalizować kontakt między załogą i pasażerami, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Z samolotów usunięto także prasę i zrezygnowano ze sprzedaży pokładowej.

W maju wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach. Najpierw loty krajowe od 1 czerwca, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą.

Zobacz też:

LOT wznawia loty pasażerskie. Czy pasażerowie będą musieli nosić maseczki?

Agroturystyka - pomysł na wakacje 2020. "Jest fantastycznym połączeniem wypoczynku i pobytu w naturze"

Wakacje 2020 - kolonie i obozy w dobie koronawirusa. "Trzeba realnie ocenić ryzyko

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24 Biznes