Gorące tematy

Licealista, który walczy z homofobią. Poznaj ranking warszawskich szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+

Gorące tematy

Dominik Kuc, tegoroczny maturzysta stworzył ranking warszawskich szkół średnich, którego kryterium była otwartość wobec uczniów i uczennic LGBTQ+. Która szkoła jest najbardziej otwarta? O wynikach rankingu Dominik opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Ranking warszawskich szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+

Jest to druga edycja Rankingu Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+. Dodajmy, że jest to jedyny w Polsce ranking stworzony przez ucznia w oparciu tylko i wyłącznie o opinie uczniów i uczennic. 31 maja 2019 roku ogłoszono wyniki rankingu i listę szkół, które otrzymały Dyplomy Równości. Patronat honorowy nad inicjatywą objął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Badanie Dominika Kuca cieszyło się wśród młodzieży dużą popularnością. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 6,198 uczniów i uczennic ze 103 szkół – liceów państwowych i społecznych oraz techników.

>>>Zobacz też: Radosław Majdan przeciw homofobii: Środowiska LGBT nie są traktowane po ludzku.

Czy pary tej samej płci mogą przyjść razem na studniówkę? Jak nauczyciele reagują na homofobiczne żarty? Czy w szkole odbywają się równościowe wydarzenia? To przykłady pytań z ankiety, która pozwoliła Dominikowi przygotować ranking.

  • Na pierwszym miejscu znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Bednarska. Dodajmy, że ankieta była dostępna w dzienniku elektronicznym.
  • Na drugim miejscu uplasowało się Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia
  • Trzecie miejsce przyznano LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza znane jako “Witkacy”
  • Czwarte miejsce należy do XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej
  • Piąte miejsce przyznano VII LO im. Juliusza Słowackiego
  • W samym końcu rankingu znalazło się 4 SLO batalionu AK „Parasol”, IV LO im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego oraz XXXV LO im. Bolesława Prusa.

W tych szkołach kadra nauczycielska i dyrekcja nie dopuściły do przeprowadzenia badania.

>>>Zobacz też: Rodzice dzieci LGBT przeciw homofobii w szkołach.

>>>Ranking szkół przyjaznych uczniom LGBT ma sens?<<<

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości