Gorące tematy

Lekarz rozdzielony z rodziną przez koronawirusa: „Nie jest to sytuacja łatwa i przyjemna”

Gorące tematy


Personel szpitali, który znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku zakażenia. W związku z kryzysem epidemiologicznym coraz więcej lekarzy i ratowników medycznych decyduje się na izolację i przebywanie z dala od swoich bliskich. Zobacz, jak radzą dobie rozdzielone przez pandemię rodziny lekarzy.

Szpitale walczą z koronawirusem

Łukasz Antolak pracuje jako lekarz ortopeda w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce, gdzie kieruje odziałem chirurgii urazowo-ortopedycznej. Mężczyzna na co dzień mieszka z rodziną w Warszawie, skąd dotychczas codziennie dojeżdżał do pracy. Obecnie zmuszony jest wynajmować mieszkanie w Ostrołęce. Szpital w którym pracuje posiada oddział zakaźny, na którym przebywają pacjenci zarażeni COVID-19, co znacząco podwyższa ryzyko zarażenia się koronawirusem. Z tego powodu lekarz podjął decyzję o izolacji, jako że jego żona ma obniżoną odporność, a syn cierpi na zaawansowaną astmę. W tej chwili rodzina kontaktuje się ze sobą głównie za pomocą komunikatorów i telefonów.

Nie jest to sytuacja łatwa i przyjemna. Jeżeli będzie to trwało miesiącami, a nie wiemy tak naprawdę, ile to potrwa, to może być rzecz, która z czasem będzie coraz trudniejsza niestety. Tęsknię za moimi bliskimi, za dziećmi i za żoną, za kontaktami z rodzicami również

– stwierdził ortopeda.

Izolacja z rodziną

Duża część pracowników medycznych podjęła decyzję o odizolowaniu się od swoich bliskich w związku z dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Coraz częściej zdarza się wśród moich kolegów, że zapadają te decyzje o pozostawaniu w izolacji z rodziną, mieszkanie oddzielnie. Jest też coraz większa niestety grupa kolegów, którzy są zmuszeni do kwarantanny. Są też tacy, którzy już są zakażeni i muszą leczyć się w separacji

– powiedział pan Łukasz.

Ze względu na aktualną sytuację, wiele osób solidaryzuje się z lekarzami i oferuje im swoją pomoc. Niektórzy nieodpłatnie użyczają pracownikom służby zdrowia swoje mieszkania. Istnieją również organizacje, które starają się zorganizować dla nich miejsca do spania czy mieszkania.

Jest to niezwykle cenna inicjatywa i bardzo potrzebna w obecnych czasach

– stwierdził lekarz.

Święta z dala od bliskich

Panująca sytuacja rozdzieliła wiele rodzin. Co poniektórzy nadchodzące święta spędzą samotnie, z dala od najbliższych.

Warto te święta spędzić oddzielnie, żeby był szansa kolejne spędzać razem

– zaapelował ortopeda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zrób własnoręcznie maseczkę ochronną wielorazowego użytku. To bardzo proste

Dramatyczna sytuacja w domach pomocy społecznej. "Będą wynosić trumna za trumną"

"Pandemia raczej nie skończy się do lata" - chiński ekspert o koronawirusie

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości