Gorące tematy

Czy ławeczki przy grobach są legalne? Wyjaśniamy

Gorące tematy

Autor:
Dagmara
Olszewska
KatarinaGondova/Getty ImagesŁaweczka przy grobie

Z okazji zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych wielu Polaków ruszyło na cmentarze, by zrobić porządki i przygotować się na to duchowe święto. Są wśród nas też tacy, którzy groby swoich bliskich odwiedzają nawet kilka razy w tygodniu. Decydują się więc na postawienie ławeczek, gdzie w spokoju oddają się zadumie. Niestety, to może nieść za sobą konsekwencje.

Ławeczka przy grobie 

Wybierając miejsce pochówku lub odnawiając nagrobek, warto zapoznać się dokładnie z regulaminem cmentarza. Możemy także poszukać szczegółowych informacji w ogólnodostępnych zasadach zagospodarowania otoczenia grobów na cmentarzach komunalnych danego miasta. W wielu miejscowościach przepisy są jednoznaczne. Niezastosowanie się do nich, może prowadzić za sobą przykre konsekwencje. 

Według rozporządzenia ministra infrastruktury, o wszystkich przejściach między grobami i ich zagospodarowaniu zdecydować może wyłącznie zarządca cmentarza. Rodziny zmarłych mają do dyspozycji wyłącznie miejsce na sam grób. Poza obrębem pomnika nie powinniśmy więc stawiać już niczego.

Zobacz wideo: Bukiety na groby naszych bliskich

Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich
Dzień Dobry TVN

Kary za łamanie przepisów na cmentarzu 

Mimo jawnych przeciwwskazań prawnych wiele osób decyduje się na postawienie ławeczki przy nagrobku. Często zarządcy cmentarzy nie reagują, co daje jasny znak innym, że za złamanie przepisów nic nie grozi. Nic bardziej mylnego. Karę może wymierzyć sam administrator. Jeśli ławka przeszkadza w dojściu do drugiego grobu, zastawia drogę konduktu pogrzebowego, czy jest problematyczna dla niepełnosprawnych - można ją usunąć. 

Jednym z pierwszych kroków zarządcy cmentarza może być informacja dla rodziny z prośbą o usunięcie przeszkody. Jeśli jednak nikt do wniosku się nie odwoła i nie przystanie na warunki, ławeczka może zniknąć ze swojego miejsca bez zgody właściciela.

Zobacz także:

Historie osób, które przeżyły śmierć kliniczną. "Czułam się tam bardzo bezpiecznie, jak nigdy wcześniej"

Jak mówić dziecku o śmierci? "Starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą"

Pracowała w więzieniu, do którego trafił mężczyzna odpowiedzialny za śmierć jej męża

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: KatarinaGondova/Getty Images

Pozostałe wiadomości