Fakty i mity o lądowaniu na Księżycu. Jak wyglądała misja Apollo 11?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Lądowanie na Księżycu obudowane zostało wieloma, niejednokrotnie wzajemnie wykluczającymi się opowieściami. Wątpliwości nie ulega jednak, że było to jedno z bardziej doniosłych wydarzeń w historii ludzkości XX wieku. 50 lat temu w lipcu (dokładnie 20 lipca) na Księżycu wylądowali pierwsi ludzie!

 • 50 lat temu w lipcu (dokładnie 20 lipca) na Księżycu wylądowali pierwsi ludzie!
 • Kto pierwszy wylądował na Księżycu?
 • Geneza lądowania na Księżycu
 • Jak wyglądało lądowanie na Księżycu?
 • Lądowanie na Księżycu – teorie spiskowe
 • Ostatnie lądowanie na Księżycu

50 lat temu w lipcu (dokładnie 20 lipca) na Księżycu wylądowali pierwsi ludzie!

Lądowanie na Księżycu było obarczone ogromnym ryzykiem – wskazują na to wszyscy, którzy brali udział w przygotowaniu misji Apollo 11. Podobno prezydent USA Richard Nixon miał przygotowane specjalne przemówienie na wypadek, gdyby astronautom nie udało się wrócić na Ziemię. Na szczęście pierwsze lądowanie na Księżycu przebiegło pomyślnie i 20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy stanął na srebrnym globie.

Kto pierwszy wylądował na Księżycu?

Lądowanie na Księżycu i to, komu uda się to jako pierwszemu, stanowiło jeden z elementów wyścigu między najważniejszymi światowymi mocarstwami. Główna walka w obszarze badań kosmicznych rozgrywała się przede wszystkim między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Można uznać, że lądowanie człowieka na Księżycu w jakiejś mierze stanowiło element Zimnej Wojny.

W USA w 1961 roku uruchomiono program Apollo, który miał doprowadzić do lądowania człowieka na Księżycu. Udało się to zrobić 20 lipca 1969 roku, a pierwszymi ludźmi na Księżycu byli Neil Armstrong i Edwin Buzz Aldrin. Data lądowania na Księżycu stała się jedną z symbolicznych dat wyznaczających kolejny etap podboju świata, tym razem kosmicznego, przez człowieka. Załoga Apollo 11 zyskała zaś światową sławę.

Zobacz także: Czy na Marsie jest życie?

Geneza lądowania na Księżycu

Lądowanie na Księżycu zrodziło wiele teorii spiskowych, bajecznych opowieści, mitów i przekłamań. Mimo iż właściwie każde dziecko wie, w którym roku człowiek wylądował na Księżycu, to mało kto zdaje sobie sprawę, jak długą drogę trzeba było przejść, aby osiągnąć ten cel. W ramach programu Apollo zaplanowanych zostało kilkadziesiąt misji, podczas których planowano testowanie określonych komponentów statków kosmicznych i lądowników. Problemem nie było już oczywiście wysłanie człowieka w kosmos, a doprowadzenie do bezpiecznego lądowania na powierzchni satelity oraz bezpieczne sprowadzenie astronautów na ziemię:

 • 27 stycznia 1967 roku – próby naziemne Apollo 1, pożar statku, w którym zginęli Virgil „Gus” Grissom, Edward Higgins White i Roger Chaffee;
 • 11 października 1968 roku – Apollo 7 testuje statek na orbicie okołoziemskiej (1. misja załogowa);
 • 21 grudnia 1968 roku – Apollo 8 dokonuje oblotu wokół Księżyca;
 • 3 marca 1969 roku – Apollo 9 na orbicie okołoziemskiej testuje moduł księżycowy LM służący do lądowania na Księżycu;
 • 18 maja 1969 roku – Apollo 10 zbliża moduł księżycowy do powierzchni Księżyca na odległość 14 kilometrów, co potwierdza możliwość manewru lądowania;
 • 16 lipca 1969 roku – rozpoczyna się misja Apollo 11.

Jak wyglądało lądowanie na Księżycu?

Lądowanie na Księżycu rozpoczęło się 20 lipca 1969 roku o godzinie 17:47 GMT. Armstrong i Aldrin przeszli z modułu załogowego do księżycowego i przeprowadzili manewr odłączenia. Wylądowali na Księżycu o godzinie 20:17 GMT. Pierwszym człowiekiem na Księżycu był Neil Armstrong, który opuścił lądownik o godzinie 02:56 GMT 21 lipca. Wtedy też wypowiedział on słynne zdanie: „It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind” (To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości).

Pierwsze zadanie Armstronga obejmowało zebranie jakichkolwiek próbek kamieni lub pyłu z Księżyca na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia powierzchni srebrnego globu. Aldrin wysiadł z lądowiska 20 minut po Armstrongu i astronauci wspólnie przystąpili do badania powierzchni Księżyca i zbierania próbek do badań na Ziemi (łącznie 22 kilogramy).

Miejsce lądowania na Księżycu astronauci oznaczyli małą tabliczką informującą o dacie przybycia człowieka i jego pokojowych zamiarach oraz amerykańską flagą, która przewróciła się w trakcie startu lądownika.

Zobacz także: UFO w Polsce – niewyjaśnione spotkania z przybyszami z kosmosu

Lądowanie na Księżycu – teorie spiskowe

Lądowanie na Księżycu stało się przedmiotem wielu sporów i teorii spiskowych. Część osób ma wątpliwości, czy lądowanie na Księżycu było prawdziwe . Niektórzy próbują forsować pogląd, według którego nagranie zostało zrealizowane w studiu filmowym. Mimo wielu dowodów i dementi amerykańskich organizacji kosmicznych niektórzy nadal wątpią, czy Amerykanie wylądowali na księżycu.

Ostatnie lądowanie na Księżycu

Lądowanie na Księżycu 20 lipca 1969 roku otworzyło drogę do zupełnie innego wymiaru eksploracji kosmosu. Trudno przewidzieć, kiedy dojdzie do ostatniego lądowania na Księżycu, natomiast cały czas podejmowane są próby jeszcze dokładniejszego zbadania tego satelity. 3 stycznia 2019 roku doszło do kolejnej udanej próby. Chiński lądownik jako pierwszy dokonał miękkiego lądowania po drugiej, niewidocznej z Ziemi, stronie Księżyca.

Zobacz także: Jak fotografować księżyc, jedzenie, krajobrazy. Jak zacząć? Porady dla początkujących

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN