Gorące tematy

Mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Podano datę przeniesienia urny do Panteonu Narodowego

Gorące tematy

Justyna ROJEKJustyna Rojek/East News

W zeszłym roku świat pożegnał wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. Ze względu na pandemię niemożliwy do przeprowadzenia był pogrzeb w formule uroczystości państwowych. Urna z prochami zmarłego zostanie przewieziona do Panteonu Narodowego dopiero 29 marca 2022 roku. Takie informacje przekazał w komunikacie Andrzej Giza, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego

Dokładnie 29 marca 2020 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł w swoim krakowskim domu prof. Krzysztof Penderecki. W tym roku mija pierwsza rocznica śmierci znanego kompozytora, dyrygenta, pedagoga muzycznego. Na wniosek m.in. ministra kultury oraz prezydenta miasta Krakowa rodzina artysty wyraziła zgodę na pochówek zmarłego w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jak przyznał w komunikacie dyrektor Andrzej Giza, jeden z najwybitniejszych kompozytorów za swoje zasługi pożegnany zostanie w formule oficjalnych uroczystości państwowych.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego – data uroczystości

Ze względu na panującą pandemię, uroczyste pożegnanie kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie zostało przeniesione. 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii odbyła się msza pogrzebowa, po której nastąpiło złożenie urny z prochami w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie. W formule uroczystości państwowych prochy Krzysztofa Pendereckiego zostaną przeniesione do Panteonu Narodowego w Krakowie w drugą rocznicę śmierci, czyli 29 marca 2022 roku.

- Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku - zaznaczono w komunikacie.

Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro

- powiedział Andrzej Giza.

W Lusławicach trwa Festiwal Emanacje. Na scenie wybrzmiewa pamięć o Krzysztofie Pendereckim. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Pogrzeb Krzysztofa Kowalewskiego. "Miałby jutro urodziny, przyszliśmy, żeby uśmiechnąć się do niego"

Pogrzeby w czasie pandemii. "Zdjęcie, przez które rodzina może zidentyfikować zmarłego, to jest jedyny kontakt"

Andrzej Chyra w żałobie. Aktor opublikował filmik z pogrzebu taty

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justyna ROJEK

Pozostałe wiadomości