Gorące tematy

W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.

Jak rozpoznać udar?

Pani Krystyna w styczniu obchodziła 33 urodziny. Kilka tygodni wcześniej dowiedziała się, że wraz z mężem, Danielem, po raz drugi zostaną rodzicami. Jednak ich radość nie trwała długo. Pewnego dnia kobieta niespodziewanie źle się poczuła.

- Bolała ją głowa, wymiotowała. Wszyscy myśleli, że to ciąża - mówił w rozmowie z naszą reporterką pan Daniel, mąż Krystyny.

Mimo hospitalizacji nie udało się zapobiec tragicznym wydarzeniom. Kobieta w ósmym tygodniu ciąży doznała udaru niedokrwiennego spowodowanego zakrzepicą żyły głównej.

- Powiedziano mi, że żona do rana raczej nie przeżyje - mówił pan Daniel.

Pani Krystyna całą ciążę spędziła na intensywnej terapii, gdzie lekarze podjęli walkę o zdrowie jej i jej nienarodzonego dziecka.

- Matylda przyszła na świat 5 czerwca. Mimo że jest wcześniakiem, to wyszła z tego bez żadnego uszczerbku. Zdaniem lekarzy to cud - dodał pan Daniel.

Pani Krysia potrzebuje pomocy

Po porodzie Pani Krysia trafiła do ośrodka terapii funkcjonalnej, gdzie walczy o powrót do zdrowia.

- Krysia trafiła do nas w sierpniu 2020 roku. Wówczas była to osoba tylko leżąca, odpowiadająca tylko oczami z bardzo dużym niedowładem. Dopiero od niedawna udaje się jej utrzymać, przez kilka minut, stabilną postawę - mówiła w rozmowie z naszą reporterką jedna z rehabilitantek.

Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego są bardzo duże. Kobietę czeka jeszcze bardzo długa rehabilitacja. Niestety ta jest bardzo kosztowna. Jeśli chcesz pomóc pani Krystynie i przyspieszyć jej powrót do domu przyłącz się do zbiórki. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie fundacji Się Pomaga.

Jak rozpoznać udar?

W przypadku udaru mózgu najważniejszy jest czas. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszego wezwania pogotowia?

- Przede wszystkim niedowład jednej strony ciała. Bardzo charakterystyczne dla udaru jest opadnie kącika ust. Chorzy nie mogą się podnieść ani ruszyć ręką czy nogą. Dodatkowo mogą pojawić się problem z mówieniem - mówił w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak dr Adam Kobayashi, neurolog.

Co może wywołać udar? W przypadku pani Krysi doprowadziła do niego zakrzepica żyły głównej, ale to nie jedyny czynnik ryzyka. Badania pokazują, że zwłaszcza w przypadku osób młodych prawdopodobieństwo wystąpienia udaru znacząco podnosi infekcja wywołana przez nowego koronawirusa. W jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jacek Rozenek wraca do sprawności po udarze mózgu. "Lekarze mówili, że umiera i nie przeżyje nocy"

Ma 57-lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"

Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości