Gorące tematy

Szczepan Twardoch wyróżniony przez brytyjski „The Times”

Gorące tematy

Wojciech Olszanka/East News

Polska literatura podbija świat. Magazyn „The Times” wyróżnił polskiego pisarza Szczepana Twardocha, ogłaszając jego powieść „Król” najlepszym tytułem kwietnia 2020 roku w kategorii powieść historyczna.

„Król” – kolejny sukces polskiego pisarza

„Król” Szczepana Twardocha doczekał się tłumaczenia na język angielski. W tej wersji tytuł dzieła brzmi „The King of Warsaw”. Wydanie będzie miało premierę 11 kwietnia, lecz recenzenci brytyjskiego magazynu „The Times” docenili je już teraz. Uznali, że jest to bez wątpienia najlepsza powieść kwietnia 2020 roku. W styczniu książka Szczepana Twardocha była rekomendowana również w Stanach Zjednoczonych.

Autor pochwalił się swoim sukcesem na Facebooku:

Szczepan Twardoch jest kolejnym polskim pisarzem, która został dostrzeżony na Wyspach. Brytyjscy krytycy wcześniej doceniali również wielokrotnie twórczość Olgi Tokarczuk, zanim jeszcze otrzymała nagrodę Nobla. Polską pisarkę uznawana była również za jedną z najważniejszych autorek książek na świecie.

„Król” – książka i plany na serial

Fabuła powieści została umieszczona w latach 30. XX wieku w przedwojennej Warszawie. Pokazuje, jak w tamtym czasie społeczność była podzielona poprzez konflikty narodowe i polityczne. Nie brakuje nieraz drastycznych scen gwałtów, ćwiartowania ciał oraz zaskakujących zwrotów akcji. Głównym bohaterem książki jest żydowski bokser Jakub Szapiro, który poza tym, że jest świetnym pięściarzem, to również budzi postrach i trzęsie miastem.

Na jesień tego roku zaplanowano ekranizację powieści Szczepana Twardocha. Za reżyserię ma odpowiadać Jan Matuszyński, twórca filmu o Beksińskich „Ostatnia rodzina”. W główne role wcielą się między innymi Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik i Magdalena Boczarska.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości