Gorące tematy

5 telefonów do bliskich, czyli jak codzienne środki ostrożności pomagają walczyć z pandemią

Gorące tematy

Aktualizacja:
E+fatido/Getty Images

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie. WHO ogłosiło pandemię COVID-19. Media nieustannie donoszą o kolejnych przypadkach zarażenia. Rząd podjął zdecydowane środki mające na celu opanowanie sytuacji. Dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać kolejnym zachorowaniom.

Zadzwoń do 5 osób - przekaż bliskim sprawdzone informacje o pandemii

Instytucje państwowe wdrażają coraz to kolejne narzędzia walki z pandemią COVID-19. Środki zarządzania kryzysem mają opóźnić rozprzestrzenianie się wirusa. Tym samym ma to doprowadzić do „spłaszczenia” krzywej epidemiologicznej, która obrazuje relację między liczbą zakażeń a czasem, który upłynął od pierwszego zachorowania (wykres pokazujemy niżej).

W walce z pandemią niezwykle ważny jest dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji. Z tego względu zaleca się zadzwonić do 5 osób. Niezależnie od tego, czy są w grupie ryzyka czy nie, warto wytłumaczyć naszym bliskim, w jaki sposób należy chronić siebie i innych przed koronawirusem.

Codzienne zwyczaje a koronawirus

Z racji wpływu, jaki na rozprzestrzenianie się koronawirusa mają powszednie zwyczaje i praktyki społeczne, odgórne zalecenia odnoszą się także do codziennych środków ostrożności. Zarówno podawanie rąk, jak i dotykanie przedmiotów znajdujących się w przestrzeniach publicznych wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Stosowanie się do wytycznych może ograniczyć liczbę chorych. W przeciwnym razie, drastyczny wzrost liczby zakażeń może doprowadzić do skrajnego przeciążenia systemu zdrowia i doprowadzić do utraty kontroli nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jakie są podstawowe środki ostrożności chroniące przed koronawirusem?

  • zostać w domu
  • myć ręce
  • nie dotykać twarzy

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 12 marca w Polsce zaczął obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. Rząd wprowadził szereg pilnych środków mających zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronowairusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz zgromadzeń powyżej 1000 osób, a także zamknięcie placówek oświatowych oraz instytucji kultury. Starania te idą w parze z apelami o zastosowanie się do kwarantanny i przestrzeganie środków ostrożności.

Zobacz: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Koronawirus - wytyczne Ministerstwa Zdrowia

W związku z pandemią Ministerstwo Zdrowia zaleca monitorowanie swojego stanu zdrowia oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny takich, jak częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem oraz unikanie dotykania twarzy. Każdy, kto kaszle lub kicha powinien zawsze zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Pozostałych zachęca się do zachowania bezpiecznej odległości od osoby, tj. 1-1,5 m.

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz pod tym adresem (kilknij) .

Zobacz też:

Czym jest koronawirus? Jakie są objawy zakażenia koronawirusowego u ludzi?

Chaos i dezinformacja. Czy tak diagnozuje się w Polsce koronawirusa?

Koronawirus. Dlaczego trzeba zachować spokój i zdrowy rozsądek?

Autor: Agata Polak

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości