Włosi śpiewem na balkonach dodają sobie otuchy podczas pandemii. Cristina Catese: "Dotykamy serca takimi piosenkami"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Włochy mocno odczuwają trwającą pandemię koronawirusa. Obecne dane mówią o około 28 tys. zarażonych i 2158 zgonach. Ulice miast opustoszały, a Włosi jednoczą się na odległość, wychodząc na balkony i śpiewając znane melodie. Więcej o sytuacji w swojej ojczyźnie opowiedziała Cristina Catese. Jak Polacy odpowiedzieli na włoską inicjatywę?

Włochy podczas pandemii

Cristina Catese jest mieszkającą w Polsce Włoszką, którą widzowie Dzień Dobry TVN znają z jej kącika kulinarnego. W rozmowie z Robertem Stockingerem nie ukrywała, że sytuacja panująca w jej ojczystym kraju jest trudna, a mieszkańcy stosują do wydanych odgórnie zaleceń. W grupie wysokiego ryzyka są rodzice Cristiny Catese, którzy w ogóle nie opuszczają domu, a zakupy przywozi im jej brat.

Ona sama uważa, że Włochy początkowo zbagatelizowały koronawirusowy problem i dopiero z biegiem czasu uświadomiły sobie powagę sytuacji.

Było takie bum! Szok! Wszyscy mieli uczucie, w końcu, jaka jest ta sytuacja

- oceniła kucharka.

Cristina Catese utrzymuje kontakt z wieloma innymi Włochami czy Włoszkami mieszkającymi w Polsce i przekonuje, że każdy z nich ma poczucie odpowiedzialności za siebie i bliskich. Jej krajanie nie myślą więc nawet, by wybierać się do swojej ojczyzny.

Włoskie koncerty balkonowe

W ostatnim czasie internet obiegły nagrania z włoskich miast. Widać na nich, jak ludzie wychodzą na swoje balkony i odśpiewują czy to hymn swojego kraju, czy inne przeboje. Jest to ich sposób na pokazanie zjednoczenia, ale też na dzielenie się własną pozytywną energią.

Nie możemy całować, nie możemy dotykać, ale dotykamy serca takimi piosenkami

- wyjaśniła Cristina Catese.

Przyznała, że ją osobiście porusza „Il mondo” – to właśnie przy tej piosence zakochali się jej rodzice. Co przekazuje utwór?

Świat idzie do przodu i po nocy jest cały czas dzień

- wytłumaczyła kucharka.

Zobacz materiał: Włoskie koncerty balkonowe

Polacy również na balkonie

W ślad za Włochami poszli również Polacy. W ostatnią niedzielę (15.03) na warszawskim Muranowie odbył się pierwszy koncert #scenabalkonowa.

To apel i propozycja dla artystów. W tym trudnym czasie sztuka może sprawić, że choć na chwilę świat stanie się piękniejszy. Obserwujemy, jak muzyka jednoczy Włochów, którzy spontanicznie występują na balkonach. Chciałyśmy zainicjować ten ruch także u nas

- napisała na swoim profilu facebookowym Dominika Matuszak, która wraz ze swoją siostrą Martą Matuszak wpadła na ten pomysł.

W inicjatywie wzięli już m.in. udział: Iwona Handzlik (sopran), Małgorzata Zalewska-Guthman (harfa) i Gary Guthman (trąbka). Oto nagranie z ich występu:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz